КРУГЛИЙ СТІЛ „УКРАЇНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО І ПАМ’ЯТЬ ПРО ГОЛОКОСТ: НАУКОВІ ТА ОСВІТНІ АСПЕКТИ”

 

27 січня 2022 р. у Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту пройшов круглий стіл „Українське суспільство і пам’ять про Голокост: наукові та освітні аспекти”. Ініціатором заходу, який проводяться щорічно, починаючи з 2008 року, є Український центр вивчення історії Голокосту – неурядова наукова й освітня громадська організація, яку було створено в партнерстві з Інститутом політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України.

Під час роботи круглого столу

В центрі уваги цьогорічного круглого столу були аспекти культури пам’яті в контексті 80 роковин від початку Голокосту. В презентації та обговоренні актуальних проблем та сучасних викликів взяли участь фахівці Українського центру вивчення історії Голокосту, міжнародні експертки та експерти з Goethe-Institut в Україні.

На державному рівні, відповідно до постанови Верховної Ради України від 05.07.2011 № 3560-VI „Про 70-річчя трагедії Бабиного Яру”, Україна щорічно 27 січня, починаючи з 2011 року, вшановує жертв страшної трагедії, а українське суспільство долучилося до відзначення цієї дати у 2005 році, коли було ухвалене рішення Генеральною асамблеєю Організації об’єднаних націй (Резолюція № 60/7 від 1 листопада 2005 року). В документі зокрема наголошується: „Голокост, який призвів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, буде завжди слугувати всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження…”. Саме цим документом ООН 27 січня оголошено Днем пам’яті жертв Голокосту. Цього дня, в 1945 році, війська 1-го Українського фронту увійшли до нацистського табору смерті Аушвіц. У сучасному світі цей табір став символом нацистських злочинів. Метою запровадження відзначення цієї сумно пам’ятної дати є активізація просвітницької роботи та сприяння у запобіганні актів геноциду, зневаги до цінності людського життя.

Анатолій Подольський

На круглому столі виступив провідний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, кандидат історичних наук Анатолій Подольський. У своєму виступі він підкреслив, що у наукових і громадських колах багатьох держав історія Голокосту вже давно перестала бути тільки частиною історії євреїв, він давно сприймається як європейська, загальнолюдська, глобальна катастрофа, уроки та наслідки якої тісно пов’язані з сучасністю. Пам’ять про мільйони безневинних жертв спонукає нас до активної роботи задля недопущення в українському суспільстві будь-яких проявів антисемітизму, ксенофобії, расизму, нетерпимості та дискримінації, запобігання злочинів проти людяності задля єднання суспільства навколо ідеї побудови в Україні правової держави.

Почесними гостями зустрічі стали Фабіан Мюльталер (директор Goethe-Institut в Україні), Мелінда Сіммонс (Посол Великої Британії в Україні), Йоав Бистрицьки (заступник Посла Держави Ізраїль в Україні), Катарина Шаупп-Карманн (перший секретар, начальник відділу культури посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні), Антон Дробович (голова Українського інституту національної пам’яті), Юрій Савчук (директор Національного музею історії України в Другій світовій війні) та інші.

Програма круглого столу

Фото круглого столу

Відео круглого столу