Відділ політичних інститутів та процесів
Завідувач відділу – доктор політичних наук, професор, член-кореспондент НАН України Зеленько Галина Іванівна
Відділ утворено на виконання рішення вченої ради Інституту (протокол № 5 від 14 вересня 2021 р.) та Бюро відділення історії, філософі та права НАН України (постанова № 9 від 21.10.2021 р.) на базі відділу теоретичних і прикладних проблем політології, створеного 1992 року. З часу його заснування до 2019 року відділом керував доктор філософських наук, професор Фелікс Михайлович Рудич.
Метою та завданнями діяльності відділу є пріоритетні дослідження політичних інститутів та процесів в Україні.
Головними напрямами роботи відділу є дослідження політичних практик, притаманних Україні та іншим транзитним країнам колишнього соціалістичного блоку. У своїх дослідженнях співробітники відділу використовують переважно кількісні та якісні методи дослідження, порівняльні та системні методи, неоінституціоналізму та ін.
Серед пріоритетних досліджень відділу – вивчення інституційних змін політичної системи України, форм політичної участі, політичної поведінки, траєкторії трансформації політичного режиму, криз політичного розвитку, інституційної спроможності держави, політичних аспектів розвитку соціального капіталу, механізмів конституційної інженерії для підвищення якості політичних інститутів тощо.
Науковцями відділу реалізовано низку науково-дослідних тем:
- 2000–2002 рр. – „Україна в сучасному геополітичному просторі: теоретичний і прикладний аспекти”
- 2003–2004 рр. – „Громадянське суспільство в сучасній Україні: специфіка становлення, тенденції розвитку”
- 2005–2007 рр. – „Політичне лідерство на постсоціалістичному просторі: національний та регіональний аспекти”
- 2005–2007 рр. – „Політичне лідерство на постсоціалістичному просторі: національний та регіональний аспекти”
- 2008–2010 рр. – „Політичний клас в сучасній Україні: специфіка формування, тенденції розвитку”
- 2011–2013 рр. – „Тенденції розвитку політико-ідеологічного процесу в українському суспільстві в умовах модернізації”
- 2014–2016 рр. – „Політична влада та опозиція в Україні: порівняльний аналіз з країнами СНД, Балтії та Європи”
- 2017–2019 рр. – „Державна політика стратегічного курсу розвитку України на сучасному етапі: політологічний аналіз”
- 2020–2021 рр. – „Кризи політичного розвитку в Україні періоду незалежності: зміст, причини та способи подолання”
- 2020–2021 рр. – „Зміни політичних режимів і перспективи зміцнення демократії в Україні”
З 2022 року співробітниками відділу реалізуються науково-дослідні теми: „Політична система України між конституційною моделлю і політичною практикою” та „Інституційна спроможність органів державної влади і місцевого самоврядування в Україні: стан і напрями оптимізації”.
Основні публікації за результатами виконання науково-дослідних тем:
- Україна в сучасному геополітичному просторі: теоретичний і прикладний аспекти : монографія / За ред. Ф.М. Рудича. Київ : МАУП, 2002. 485 с.
- Громадянське суспільство в сучасній Україні: специфіка становлення, тенденції розвитку: монографія / За ред. Ф. М. Рудича. Київ : Парламентське вид-во, 2006. 412 с.
- Політика в особах. Політичне лідерство на постсоціалістичному просторі: національний і регіональний контексти/ За ред. Ф. М. Рудича. Київ : Парламентське вид-во, 2008. 352 с.
- Рудич Ф. М. Много ли власти нужно власти? Київ : Вид-во „Наукова думка” НАН України, 2009. 302 с.
- Політичний режим і народовладдя в Україні: політологічний аналіз : монографія/ За ред. Ф. М. Рудича. Київ : Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2011. 456 с.
- Політика в особах (Політичне лідерство на постсоціалістичному просторі: національний і регіональний контексти): навчальний посібник/ За ред. Ф. М. Рудича. Київ : Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. 400 с.
- Політико-ідеологічний процес в українському суспільстві в умовах модернізації: порівняльний аналіз: монографія./ За ред. Ф. М. Рудича. Київ : Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2013. 448 с.
- Інституційні зміни політичної системи України: оцінка стану, тенденції розвитку. Наукова доповідь / За ред. Г. І. Зеленько. Київ : Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2014. 164 с.
- Політична влада і опозиція в Україні: порівняльний аналіз із зарубіжними країнами: монографія./ За ред. Ф. М. Рудича. Київ : Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. 2016. 488 с.
- Україна у пошуку стратегій суспільно-політичного розвитку (1991–2018 рр.). Київ : Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2019. 342 с.
- Зміни політичних режимів і перспективи зміцнення демократії в Україні/ авт. кол.: Г. І. Зеленько (керівник, наук. ред.), Т. А. Бевз, С. Г. Брехаря, М. С. Кармазіна, В. О. Ковалевський, О. Ю. Кондратенко, Н. В. Кононенко, Т.М.Ляшенко, О. М. Майборода, Ю. Ж. Шайгородський. Київ : ІПіЕнД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2021. 416 с.
Станом на 2023 рік у відділі працюють 9 штатних співробітників, зокрема 2 доктори та 7 кандидатів наук. За роки існування у відділі підготовлено понад 30 докторів та кандидатів політичних наук.
Основний склад відділу:
- Зеленько Галина Іванівна – завідувач відділу, доктор політичних наук, професор, член-кореспондент НАН України
- Козьма Василь Васильович – в.о. головного наукового співробітника, доктор політичних наук, професор
- Балабан Ростислав Валерійович – провідний науковий співробітник, кандидат політичних наук
- Кононенко Наталія Вікторівна – провідний науковий співробітник, кандидат політичних наук
- Ляшенко Тетяна Михайлівна – провідний науковий співробітник, доктор політичних наук
- Брехаря Світлана Григорівна – старший науковий співробітник, кандидат політичних наук
- Ковалевський Владислав Олегович – старший науковий співробітник, кандидат політичних наук, старший науковий співробітник
- Овчар Ірина Володимирівна – старший науковий співробітник, кандидат політичних наук
- Ситник Світлана Володимирівна – старший науковий співробітник, кандидат політичних наук, доцент
- Лісецький Костянтин Анатолійович – молодший науковий співробітник (за сумісництвом)
Контакти:
тел.: +38 (044) 286-27-81
e-mail: zgalina@ukr.net