Монографії

Кочан Н.І. Російсько-українська війна і націоналізація церковно-релігій- ного символічного простору: контекстуалізація, проблематизація, інтерпретація : монографія. Київ : Інститут політичних і етнонаціональ- них досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2024. 184 с. ISBN 978-617-14-0367-3

Переслідування радянським режимом українських національних церков Рафаел Лемкін називав це актом геноциду — таким самим, як і нацистський Голокост. Знищення української ідентичності — громадянської, етнокультурної, релігійно-церковної — залишається однією з цілей війни, яку веде проти України Російська Федерація — спадкоємиця найгірших практик Радянського Союзу. На прикладі подій, що розгорталися упродовж останніх десятиліть довкола релігійних пам’яток національної історії та культури — Києво-Печерської, Почаївської, Святогірської лавр, а також символічного фантома Десятинної церкви — Кочан Н. І. проаналізував політику РФ із втримання України в орбіті російських неоімперських інтересів (“русского міра”). Йдеться, зокрема, про політичну інструменталізацію Української православної церкви (Московського патріархату), використання релігії як …

Детальніше

Англомовне видання збірника співробітників відділу політичних інститутів і процесів «Crises of Political Development in Ukraine: The Challenges of Post-Soviet State-Building and Ways to Overcome Them» у видавництві Ibidem press у серії «Soviet and Post-soviet Politics and Society” (науковий редактор Галина Зеленько, передмова Олега Рафальського»). У есеях цього збірника аналізуються кризи політичного розвитку України як складові ширшого синдрому кризи модернізації. Зокрема, статті присвячені кризам ідентичності, легітимності, проникнення, розподілу та участі, а також їхній взаємодії між собою. Такий підхід забезпечує глибше розуміння природи політичних криз в Україні та їхнього впливу на процес демократизації. Неоінституціональний підхід, покладений в основу цього дослідження, дозволяє розглядати …

Детальніше
Політичні та історичні аспекти розвитку єврейських громад України і країн діаспори в контексті сучасних викликів: аналітична записка. Київ: Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2025. 64 с.

Аналітична записка містить аналіз нинішньої політичної та соціально-культурної ситуації єврейської спільноти України під час російської агресії та війни проти України. В рамках даної науково-дослідної теми було в першу чергу приділено увагу вивченню різних аспектів сучасного стану єврейської громади України, особливо ставлення цієї спільноти до російської агресії та участь українських євреїв в протистоянні країні-агресору. Ці напрями досліджень зазначені, проаналізовані та розкриті в тексті Аналітичної записки. Аналітична записка підготовлена за результатами виконання науково-дослідної роботи “Політичні та історичні аспекти розвитку єврейських громад України і країн діаспори в контексті сучасних викликів” (державний реєстраційний номер No 0122U000573). ЗМІСТ 1. ПОЛІТИЧНІ АСПЕКТИ РОЗВИТКУ ЄВРЕЙСЬКИХ ГРОМАД ЄВРОПИ …

Детальніше
УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВА. Витоки. Історична еволюція. Сучасність. Монографія. — К.: Видавничий дім «АДЕФ-Україна», 2024. — 428 с. іл. ISBN 978-617-7906-46-8

Нація і держава — не раз і назавжди дані, застиглі конструкти. Вони народжуються і розвиваються (а часом і помирають), постійно доводячи своє право на місце під сонцем Історії. Часто вони можуть існувати нарізно (прикладом є бездержавні народи), але для повноти реалізації закладеного в ній потенціалу нація іманентно потребує державної форми свого буття. Представлена монографія, написана на стику політичних наук, історії та філософії і не позбавлена глибоких авторських роздумів, присвячена екскурсу в історію українського державотворення — спроб і форм реалізації державницької ідеї від давніх часів Київської Русі й до сьогодення, що минає у жорстокій боротьбі з екзистенційним ворогом, який прагне позбавити …

Детальніше
Політична безпека України: проблема стабілізації політичного поля країни. Прогнозна оцінка, механізми забезпечення : монографія / за ред. академіка НАН України О. О. Рафальського, чл.-кор. НАН України О. М. Майбороди. Київ: ІПіЕнД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2024. 288 с. ISBN 978-617-14-0362-8

У колективній монографії за результатами вивчення стану політичної безпеки України під час війни розглянуто перспективи збереження стабільності політичного поля країни у мирних умовах. У центрі аналізу — ключові фактори забезпечення стабільності політичного поля: суспільна єдність перед лицем воєнних загроз і труднощів повоєнної відбудови, стабільність політичної системи, політична єдність в умовах політичної конкуренції. У роботі розглядаються перспективи вирішення ряду політичних проблем, які несуть конфліктогенний потенціал: деокупація українських територій, наявність церковно-конфесійних і етнополітичних протиріч, убезпечення політичного поля країни від зовнішнього втручання. Монографія підготовлена за результатами виконання другого етапу науково-дослідного проєкту “Прогнозування безпекового середовища України в політичній сфері” (номер державної реєстрації: 0123U102067). ЗМІСТ …

Детальніше
Адаптивні зміни у функціонуванні політичної системи України в умовах повоєнної відбудови : монографія / за ред. О. О. Рафальського, О. М. Майбороди. Київ: ІПіЕнД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2024. 648 с. ISBN 978-617-14-0360-4

Монографія містить аналіз сценарних підходів до проблем, які мають стати першочерговими для України в період повоєнної відбудови. Увага авторського колективу зосереджена насамперед на питанні про шляхи і механізми оновлення системи правління, інституційної основи політичної системи, про встановлення балансу влади, який забезпечував би як вирішальну роль держави в економічному і соціальному відродженні, так і максимальне повне залучення суспільства до визначення національної стратегії розвитку. Особливу увагу приділено підвищення ефективності державного управління, продовження демократизації інформаційної, духовної, правової сфер, утвердження у суспільстві загальної справедливості. У монографії розглянуто також питання перспектив участі України у європейському процесі і значенні народної дипломатії для її інтеграції у глобальний …

Детальніше
Суспільно-політична солідарність в Україні в умовах війни: монографія / за ред. академіка НАН України О. О. Рафальського, чл.-кор. НАН України О. М. Майбороди. Київ : ІПіЕнД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2024. 400 с. ISBN 978-617-14-0361-1

Монографія містить аналіз стану єдності українського суспільства на основі концептуалізації феномену солідарності, у т. ч. у його суспільно-політичному прояві. Розглянуто значення суспільно-політичної солідарності для національної стійкості країни, оцінено її рівень в умовах національних випробувань, в т. ч. залежно від розвитку воєнної ситуації. Проаналізовано роль таких факторів солідаризації українців, як діяльність державно-політичних інститутів, національної еліти, організацій громадянського суспільства, народної самоорганізації. Розглянуто значення колективної історичної пам’яті для політичної консолідації українського населення. Монографія підготовлена за результатами виконання науково-дослідної роботи “Суспільно-політична солідарність українців в умовах війни” (державний реєстраційний номер: 0124U003403). ЗМІСТ Розділ 1. Солідарність: науково-практична концептуалізація феномену (Ю. Шайгородський)Розділ 2. Суспільно-політична солідарність як основа …

Детальніше
Проєкт Стратегії адаптивних змін політичного поля України в умовах повоєнної відбудови. Київ: Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2024. 20 с.

Проєкт стратегії підготовлений за підсумками виконаного у 2024 р. в Інституті політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України цільового наукового проєкту «Адаптивні зміни політичного поля України в умовах повоєнної відбудови» № ДР 0123U100899 за бюджетною програмою КПКВК 6541230. У документі охоплено коло найбільш актуальних питань, що їх доведеться вирішувати в Україні під час відбудови – інституційних змін у політичній системі країни, взаємовідносини влади і суспільства, інтеграція політичного поля України у глобальний простір.

Детальніше
Політична безпека України: проблема стабілізації політичного поля країни. Прогнозна оцінка, механізми забезпечення: Аналітична доповідь. Київ: ІПіЕнД НАН України, 2024. 62 с.

Наукова доповідь присвячена питанню перспективи збереження стабільності політичного поля країни у мирних умовах. У центрі аналізу – ключові фактори забезпечення стабільності політичного поля: суспільна єдність перед лицем воєнних загроз і труднощів повоєнної відбудови, стабільність політичної системи, політична єдність в умовах політичної конкуренції. В роботі розглядаються перспективи вирішення ряду політичних проблем, які несуть конфліктогенний потенціал: деокупація українських територій, наявність церковно-конфесійних і етнополітичних протиріч, убезпечення політичного поля країни від зовнішнього втручання. Доповідь підготовлена за результатами виконання другого етапу науково-дослідного проєкту “Прогнозування безпекового середовища України в політичній сфері”. ЗМІСТ Суспільна єдність: виклики та загрози воєнного часу (Шайгородський Ю. Ж.) Стабільність політичної системи як …

Детальніше
Інституційна спроможність неурядового сектору в Україні: монографія. Київ: ІПіЕнД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2024. 112 с. ISBN 978-617-14-0369-7

У монографії проаналізовано підходи до визначення та меж функціонування неурядового (третього) сектору, що дало змогу обґрунтувати зміст цього феномену для українських реалій. Установлено, що про рівень інституціоналізації неурядового сектору свідчить рівень його інституційної спроможності, характер якої витікає з визначення ролі та функцій сектору і відображається на ефективності його роботи. Зміст інституційної спроможності є комплексним і багатоаспектним, тож предметне дослідження неурядового сектору потребувало виокремлення вимірюваних показників, сукупність яких повною мірою характеризує явище. Для науковців, представників органів державної влади та неурядового сектору, а також громадянського суспільства загалом. ЗМІСТ Розділ 1. Інституційна основа неурядового сектору Розділ 2. Громадянське суспільство vs неурядовий сектор Розділ …

Детальніше
Суспільно-політична солідарність в Україні в умовах війни: аналітична доповідь. Київ: Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2024. 52 с.

Аналітична доповідь підготовлена виходячи із прийнятої в науці концептуалізації феномену солідарності, у т.ч. у його суспільно-політичному прояві. Розглянуто значення суспільно-політичної солідарності для національної стійкості країни, оцінено її рівень в умовах національних випробувань, у т.ч. залежно від розвитку воєнної ситуації. Проаналізовано роль таких факторів солідаризації українців, як діяльність державно-політичних інститутів, національної еліти, організацій громадянського суспільства, народної самоорганізації. Розглянуто значення колективної історичної пам’яті для політичної консолідації українського населення. Аналітична доповідь підготовлена за результатами виконання науково-дослідної роботи “Суспільно-політична солідарність українців в умовах війни” (державний реєстраційний номер 0124U003403). ЗМІСТ Солідарність: науково-практична концептуалізація феномена (Ю. Шайгородський) Суспільно-політична солідарність і національна стійкість (О. Майборода) Рівень суспільної …

Детальніше
Пастки інституційної спроможності у системі державної влади в Україні. Аналітична доповідь / кол. авт.: Галина Зеленько (кер., наук. ред.) та ін. — Київ : ІПіЕнД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2025. — 64 с.

Аналітична доповідь присвячена огляду інституційної спроможності органів державної влади та місцевого самоврядування в Україні. За результатами дослідження, використовуючи численні індекси та індикатори, аналізу законодавства, даних соціологічних опитувань і статистичних даних, авторами сформульовано «пастки інституційної спроможності» у системі державної влади в Україні, які спричиняють недосформованість системи стримувань і противаг і, як наслідок, деградацію інституту політичної відповідальності, соціальних ліфтів, не сприяють посилення довіри до держави з боку суспільства. Розрахована на політиків, науковців у галузі державного управління, політології, права та соціології; державних службовців та представників місцевого самоврядування, зацікавлених у підвищенні ефективності управління; експертів та аналітиків, які займаються реформами державної служби, студентів та аспірантів, …

Детальніше
Інституційна (не)спроможність держави в Україні: як розірвати замкнене коло : монографія / кол. авт.: Галина Зеленько (кер., наук. ред.) та ін. Київ : ІПіЕнД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2025. 480 с. ISBN 978-617-14-0363-5

Монографія присвячена дослідженню інституційної спроможності органів державної влади та місцевого самоврядування в Україні. У роботі на основі використання численних індексів та індикаторів, аналізу законодавства, даних соціологічних опитувань і статистичних даних проаналізовано якість виконання органами державної влади їх функцій, що формує собою інституційну спроможність держави. У роботі проаналізовано динаміку зміни інституційної спроможності органів державної влади в Україні, їх детермінованість соціально економічними і суспільно-політичними процесами, зокрема російською військовою агресією. У монографії проаналізовано результати реформи органів центральної влади та реформи децентралізації, зʼясовано їх вплив на посилення інституційної спроможності і резильєнтності держави. Розрахована на політиків, науковців у галузі державного управління, політології, права та соціології; …

Детальніше
Антропологічний код української культури і цивілізації (у двох книгах). О. О. Рафальський (керівник авторського колективу), Я. С. Калакура, В. П. Коцур, М. Ф. Юрій (науковий редактор). Київ : ІПіЕнД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2020. Книга 1. 432 с.; Книга 2. 536 с. ISBN 978-966-02-9281-9 (загальний), 978-966-02-9282-6 (Кн. 1), 978-966-02-9283-3 (Кн. 2.)

З’ясовуються історичні, теоретичні та методологічні засади наукового пізнання антропологічного коду української культури і цивілізації, їх самобутності і загадковості, в епіцентрі яких перебуває Людина як унікальна і найвища цінність. Розкривається його сутність як сукупність образів, засобів біологічного і соціокультурного характеру, пов’язаних з певним комплексом стереотипів свідомості окремої людини або групи людей, які виражаються в архетипах, менталітеті, інтелектуальному, моральному і матеріальному житті, в політичній і соціальній організації суспільства, його культурі та цивілізації, транзитному характері і здатності успадковуватися. Аналізується зміст і функції антропологічного коду культури та цивілізації на різних етапах історії України – від найдавніших часів до сучасності як системи значень і типів …

Детальніше
Цивілізаційна ідентичність українства: історія і сучасність / авт. кол.: О. Рафальський (керівник), Я. Калакура (науковий редактор), О. Калакура, М. Юрій. Київ : ІПіЕнД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2022. 512 с. ISBN 978-966-02-9883-5

У монографії в контексті гуманітарної міждисциплінарності, поєднання історичних, філософських, політологічних, соціологічних і культурологічних методів пізнання, з позицій цивілізаційного, антропологічного та соціокультурного підходів розглядається феномен української цивілізаційної ідентичності, її витоки, становлення та сучасний стан. З’ясовуються теоретико-методологічні засади сутності цивілізаційної ідентичності, її структура: етнічна, національна, культурна, релігійна, політична, громадянська, європейська та інші складові, зв’язок цивілізаційної ідентичності з менталітетом і глобалітетом у динаміці історичного поступу та трансформацій, починаючи з епохи Середньовіччя, Києво-Руської держави, Ренесансу, модерну і закінчуючи постмодерном. Показано історичну місію українського козацтва як носія нових якостей національної ідентичності, відстежено цивілізаційне самовизначення української ідентичності на зламі ХІХ–ХХ ст., роль свідомості, соціальної психології та …

Детальніше
Україна – Угорщина: сучасний стан та перспективи міждержавних відносин : зб. наук. праць. Матеріали круглого столу, Київ, 20 черв. 2024 р . / За наук. ред. О. О . Р афальського, В. О. Котигоренка. Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. Київ–Ніжин : Видавець Лисенко М. М., 2024. 200 с. ISBN 978-617-640-673-0

Збірник містить тексти наукових статей, підготовлених учасниками круглого столу “Україна – Угорщина: сучасний стан та перспективи міждержавних відносин”, який відбувся в м. Києві 20 червня 2024 року. Захід організовано й проведено Інститутом політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України в межах науково-дослідної роботи “Етнополітична резильєнтність України” (державний реєстраційний номер: 0123U10052) спільно з Національним інститутом стратегічних досліджень, Ужгородським національним університетом, Закарпатським угорським інститутом ім. Ференца Ракоці ІІ, Закарпатським регіональним центром соціально-економічних і гуманітарних досліджень НАН України, Українським центром економічних та політичних досліджень імені Олександра Разумкова, Асоціацією політичних наук України та Українською академією політичних наук.

Детальніше
APA style. Рекомендації із застосування : Методичний посібник. Автор-упорядник Ю. Шайгородський. Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. Київ– Ніжин : Видавець Лисенко М. М., 2024. 44 с. ISBN 978-617-640-639-6

Методичні рекомендації розроблені на основі чинних нормативно-правових актів України з урахуванням Національного стандарту України ДСТУ 8302:2015 „Інформація та документація. Бібліографічне посилання. Загальні положення та правила складання”; ДСТУ 7152:2020 „Інформація та документація. Видання. Оформлення публікацій у журналах і збірниках”; системи міжнародних стандартів ISO 8:2019 „Information and documentation Presentation and identification of periodicals”; наказу МОН України від 12.01.2017 № 40. Рекомендації адаптовані до використання у виданнях Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України редакціях (APA 6th ed. & APA 7th ed.) стандарту American Psychological Association оформлення списків використаних джерел та посилань на них. Посібник містить приклади укладання „Бібліографічних …

Детальніше
Козерод О. Сучасна політика ЄС щодо розвитку та захисту єврейських громад: декларації та реалії. Варшава: European World Publishing, 2023. 108 с. ISBN 978-83-66813-06-9

Kozerod O. Modern EU policy on development and protection of Jewish communities: declarations and realities. Warsaw: European World Publishing, 2023. 108 р. Монографія містить аналіз політики влади ЄС щодо „єврейського” питання, а також характерних особливостей життя сучасних єврейських  громад Європи. Розглядаються актуальні питання, пов’язані з розробкою Єврокомісією Стратегії ЄС щодо боротьби з антисемітизмом та сприяння єврейському життю до 2030 року ти її втіленням у життя в окремих країнах Об’єднаної Європи. На сьогодні процес розробки нового законодавства  щодо боротьби з антисемітизмом на основі визначення IHRA, а також конкретних заходів щодо сприяння розвитку єврейського життя є важливим завданнями не тільки для ЄС, …

Детальніше
Ляшенко О. О. Державний устрій України: простір інтеракції національно-громадянського та етнічного : монографія. Київ : Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. 2023. 216 с. ISBN 978-617-14-0214-0

У монографії проаналізовано динаміку інтеракції національно-громадянського та етнічного в державному будівництві в Україні починаючи з часу її суверенізації наприкінці 1980-х рр. та проголошення незалежності у 1991 р. до 2022 р. – першого року повномасштабної російської воєнної агресії проти України. Проаналізовано вплив етнонаціонального чинника на процеси державотворення. Розглянуто передумови, рушійні сили, процес, результати і наслідки спроб автономізації окремих українських регіонів чи федералізації Української держави. Книга розрахована на науковців, викладачів і студентів, політиків і державних службовців та широке коло читачів, які цікавляться процесами сучасного державотворення та етнополітикою в Україні.

Детальніше
Політична безпека України: проблеми політичного і державного правління. Прогнозна оцінка, механізми забезпечення : монографія / за ред. чл.-кор. НАН України О. О. Рафальського, чл.-кор. НАН України О. М. Майбороди. Київ : ІПіЕнД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2023. 304 с. ISBN 978-617-14-0188-4

Монографія містить аналіз нинішньої ситуації та прогнозні оцінки вірогідних небезпек, які можуть загрожувати політичній стабільності в Україні в умовах війни, а також – пропозиції з їх нейтралізації. Увага авторів проведеного аналізу ситуації воєнного часу зосереджена на проблемах, які найімовірніше можуть виникнути під час здійснення державної влади, особливо по лінії “центр-регіони”, у стосунках між суб’єктами політичного поля країни. Розглянуто симптоми проблем, які спостерігаються у зусиллях з мобілізації країни на опір агресору, у міжцерковному протистоянні у православному середовищі, у міжетнічних відносинах, у геостратегічних зусиллях держави.

Детальніше