ДО 130-РІЧЧЯ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ОЛЕКСАНДРА ДОВЖЕНКА

14 травня 2024 року в київському Будинку кіно відбулася організована Національною спілкою кінематографістів України презентація двох книжкових видань науковця нашого Інституту, головного наукового співробітника відділу теорії та історії політичної науки, доктора історичних наук, професора Юрія Шаповала. Ці видання присвячені дослідженню творчого й життєвого шляху письменника і кінорежисера Олександра Довженка.

Перша книга – „Непрощений. Олександр Довженко і комуністичні спецслужби”. Це унікальне видання вийшло друком у 2022 році у Варшаві під егідою Інституту політичних досліджень Польської академії наук. З цією науковою установою, яку очолює знаний польський дослідник професор Ґжеґож Мотика, наш Інститут плідно співпрацює упродовж багатьох років.

Друге, двотомне видання, що має назву „Олександр Довженко”, побачило світ у харківському видавництві Фоліо.

Науковець опрацював унікальні, недоступні раніше документи і матеріали радянських спецслужб, які з 1928 року і до кінця життя Олександра Довженка у 1956 році вели постійне стеження за митцем, фіксували кожен його крок, його настрої, плани, його діяльність, а в його найближчому колі було чимало інформаторів. Дослідження Ю. Шаповала дозволяє почути і зрозуміти зовсім іншого Олександра Довженка. Змушений створювати комуністичний кіноканон, він водночас був нонконформістом, давав реалістичні і безжальні оцінки панівного ладу.

Під час презентації (фото Ю. Шаповала)

Учасники презентації на її початку переглянули документально-художній фільм „Довженко в огні”, створений у 2014 році режисеркою Іриною Шатохіною у співпраці з Юрієм Шаповалом (він був співавтором сценарію і ведучим). А далі відомий кінознавець, кіносценарист, дослідник Сергій Тримбач провів з Юрієм Шаповалом діалог довкола обох згаданих видань. Розмова викликала великий інтерес присутніх, жваву реакцію, запитання.

Презентація проводилась в рамках заходів до 130-річчя з дня народження Олександра Довженка, яке відзначатиметься у вересні цього року.

 Зліва направо: Голова Національної спілки кінематографістів України Сергій Борденюк, професор Юрій Шаповал, кінознавець та кіносценарист Сергій Тримбач