ДО 80-ТА РІЧНИЦЯ ВОЛИНСЬКОЇ ТРАГЕДІЇ. МІЖНАРОДНА СЕСІЯ В КАТОЛИЦЬКОМУ ІНФОРМАЦІЙНОМУ АГЕНТСТВІ (КІА)

11 липня 1943 року на Волині розпочалася кривава польсько-українська конфронтація. В Польщі та в Україні дискусії щодо причин, наслідків і оцінки згаданої конфронтації, починаючи з 2003 року, набули надзвичайної політико-історичної гостроти. Вони вийшли за межі наукового опрацювання цієї проблематики. У 2016 році до цього процесу долучилися депутати Сейму та Сенату Республіки Польща, а також народні депутати України.

Слід визнати, що в Україні все ще не знайдено консенсус і виразно не артикульовано позицію щодо польсько-українського конфлікту, що розпочався на Волині. В польському суспільстві сталася еволюція у сприйнятті тих подій – від популяризації цієї тематики у суспільстві та спроб налагодити діалог з Україною до одностороннього визнання у 2016 році 11 липня офіційним Днем пам’яті жертв геноциду поляків на Волині.

7, 8 та 9 липня 2023 року у Польщі та Україні відбудуться церковні урочистості з нагоди 80-ї річниці волинського злочину. Вони супроводжуватимуться проголошенням спільного послання „Пробачення і поєднання” Католицької церкви в Польщі, Української греко-католицької церква та Римсько-католицької церкви в Україні.

З цієї нагоди Католицьке Інформаційне Агентство (КІА) організувало у Варшаві 19 червня 2023 року спеціальну сесію для журналістів. На сесії священнослужителі розповіли про сучасний процес польсько-українського діалогу та примирення. Також було представлено детальну програму цьогорічних церковних заходів.

Для участі в сесії КІА запросило також двох дослідників – директора Інституту політичних досліджень Польської академії наук, доктора історії, професора Ґжеґожа Мотику і головного наукового співробітника відділу теорії та історії політичної науки нашого Інституту, доктора історичних наук, професора Юрія Шаповала.

Під час сесії

На фото (зліва направо): Голова Католицького Інформаційного Агентства Марцин Пжецишевський, професор Ґжеґож Мотика, професор Юрій Шаповал та інші учасники сесії

Науковці ознайомили присутніх із підходами польських і українських вчених до інтерпретації волинської трагедії у контексті Другої світової війни та сучасного стану польсько-українських відносин. Ґ. Мотика виголосив доповідь ”Волинський злочин у світлі історичних досліджень”, а Ю. Шаповал – „Волинь 1943: як досліджувати і як памʼятати?”.

Учасники сесії відповіли на численні питання журналістів і присутніх.