ФОРУМ УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКОГО ДІАЛОГУ

Українсько-польське стратегічне партнерство вчергове проходить випробування на міцність. В умовах російської військової агресії забезпечення довірливих відносин між Україною і Польщею є одним з аспектів національної безпеки для України. Важливо, що ця проблема стала предметом обговорення в рамках Форуму українсько-польського діалогу, який відбувся у Києві 10–11 лютого 2024 року.

Організаторами Форуму виступили Інститут міжнародної безпеки (Україна), Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України та Інститут політичних досліджень Польської академії наук.

Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України на Форумі представляли: директор Олег Рафальський – доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАН України, віцепрезидент Національної академії наук України; Галина Зеленько – доктор політичних наук, професор, член-кореспондент НАН України, завідувачка відділу політичних інститутів та процесів; Олег Калакура – доктор політичних наук, професор, головний науковий співробітник відділу етнополітології.

У роботі Форуму взяли участь народні депутати України, представники апарату РНБО, Міністерства оборони України, Міністерства освіти і науки України, Інституту національної памʼяті, Держархіву СБУ, Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національного інституту стратегічних досліджень, Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника та ін.

Проведення Форуму стало прикладом ефективної співпраці та взаємодії органів державної влади, силових відомств та науковців України та Польщі, намаганням координації зусиль та пошуку відповідей на виклики, які виникають з огляду на край складну геополітичну ситуацію у регіоні і ЄС загалом, в українсько-польських стосунках у сьогоденні. Також Форум є продовженням співпраці провідних політологічних установ Національних академій наук України та Польщі, задекларованої у Договорі про співпрацю між цими науковими закладами.

В рамках Форуму відбулися дві панельні дискусії „Єднання українського та польського народів на тлі російської агресії” та „Україна–Польща: від непорозумінь у минулому до спільного майбутнього. Уроки, які повинні бути вивчені задля унеможливлення нових трагедій”.

Вадим Скібіцький, генерал-майор, заступник начальника ГУР Міністерства оборони України

Андрій Куликов, модератор Форуму

Гжегож Мотика, директор Інституту політичних досліджень Польської академії наук

На першій панелі з доповіддю „Етнокультурний вимір українсько-польського партнерства на тлі російської агресії” виступив Олег Калакура.

Олег Калакура

Учасники Форуму

Лукаш Адамський, заступник директора Центру діалогу Юліуша Мєрошевського

Сергій Чернов, Президент Конгресу самоврядування України

Якуб Бьорні, завідувач кафедри міжнародних відносин Вроцлавського університету

Пьотр Кульпа, директор програми Школи міністрів Київської школи державного управління ім. Сергія Нижнього

Під час неформального спілкування

За результатами Форуму було ухвалено Резолюцію з намірами продовжити співпрацю між представниками влади та науковцями обох країн з окресленням подальших кроків по недопущенню ескалації протиріч між двома країнами. Учасники Форуму наголосили на важливості розвитку українсько-польської співпраці як стратегічного партнерства, перезавантаженні засадничих документів та інституцій українсько-польського міждержавного діалогу.