ІНТЕРВ’Ю З ЧЛЕНОМ-КОРЕСПОНДЕНТОМ НАН УКРАЇНИ ГАЛИНОЮ ЗЕЛЕНЬКО

Завідувачка відділу політичних інститутів та процесів нашого Інституту, доктор політичних наук, професор, член-кореспондент НАН України Галина Зеленько дала інтерв’ю  програмі „Про науку. Компетентно” (ведучий – академік Володимир Семиноженко).

Зокрема, Г. Зеленько зазначила: „Будь-яка конституція – це результат компромісу. У 1996 р. сильним був вплив лівих і патерналістських настроїв, звідси й в конституції велика кількість передумов для популізму”. Оскільки – зазначила науковиця – молода держава не могла виконати усі закладені соціальні гарантії. Після ваучерної моделі приватизації до цих проблем додалися ще й монополії в економіці й ФПГ, які вже почали підлаштовувати під себе норми конституції через відповідне процесуальне законодавство. Зрештою це призвело до того, що ножиці між формальним і реальним конституціоналізмом стали ледь не катастрофічними. Це все особливо гостро проявилося під час війни, коли ніхто ні за що особливо не відповідає.

Яка форма державного правління краща і чому не працює конституція, яким має бути новий суспільний договір і чому інститути краще реформувати “пакетом”, про ефекти виборчих систем і чому для України органічніша дисперсія (дифузія) влади, а не її концентрація?

Галина Зеленько спробувала дати відповіді на ці та інші питання в інтервʼю YouTube-каналу НАН України.