ЛІТНІЙ СЕМІНАР-ШКОЛА „ІСТОРІЯ ГОЛОКОСТУ: ВИВЧЕННЯ, ВИКЛАДАННЯ, ПАМ’ЯТЬ”

Протягом 13–17 серпня 2023 р. Український центр вивчення історії Голокосту організував роботу освітнього семінару-школи „Історія Голокосту в Україні: вивчення, викладання, пам’ять”. У роботі семінару-школи взяли участь фундатор і керівник Українського центру вивчення історії Голокосту, провідний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, кандидат історичних наук Анатолій Подольський та в.о. зав. відділу політичної культури та ідеології Інституту, доктор історичних наук, професор Юрій Ніколаєць.

Виступає Юрій Ніколаєць

У своєму виступі „Множинність злочинів проти людяності: Голокост, голодомор, геноцид, воєнні злочини та їх сучасна кваліфікація» Юрій Ніколаєць схарактеризував сучасні підходи до визначення воєнних злочинів, висвітлив основні обмеження методів ведення війни, зафіксовані у міжнародному гуманітарному праві. Він також визначив окремі дії РФ у війні проти України, які можуть бути кваліфіковані як воєнні злочини, а саме: фізичне знищення частини населення тимчасово окупованих територій; депортації населення тимчасово окупованих територій; переміщення на тимчасово окуповані території населення з РФ; напади на об’єкти цивільної інфраструктури (у т. ч. безпрецедентне руйнування гідротехнічних споруд, яке вважалося воєнним злочином ще в ІІІ тис. до н.е. у Стародавньому Єгипті); катування військовополонених та цивільних осіб; мобілізація населення тимчасово окупованих територій до складу збройних сил РФ; руйнування поселень, не обумовлене потребами ведення бойових дій; примусове вивезення та неповернення дітей. Науковець також висвітлив аналогії у практиках ведення війни Німеччини у 1939–1945 рр. та Російської Федерації у російсько-українській війні з 2014 р.

Виступає Анатолій Подольський

Анатолій Подольський у своєму виступі „Особливості історії Голокосту у загальноєвропейському контексті” підкреслив важливість розуміння типології та особливостей подій з історії Голокосту на теренах України та інших землях європейського континенту. Окрему увагу доповідача було приділено сучасним академічним та освітнім викликам, щодо порівняння злочинів націонал-соціалізму часів Другої світової війни та воєнних злочинів російських окупантів в Україні під час їхньої агресії та війни проти нашої держави. Було зазначено, що політика державного антисемітизму гітлерівського режиму в Німеччині в добу Другої світової війни має спільні риси з відвертою українофобською політикою путінського тоталітарного режиму під час російської війни проти України.

Учасники семінару

В роботі Літнього семінару-школи взяли участь 30 вчителів історії загальноосвітніх середніх навчальних закладів та викладачі закладів вищої освіти з 16 областей України.