МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ У ВІДНІ

3 листопада 2023 року у  Відні, столиці Австрії, відбулась міжнародна конференція на тему „Голодомор і геноцид”. Організатором був Інститут східноєвропейської історії Віденського університету та Австрійсько-українська комісія істориків. Зібрання викликало великий інтерес австрійських вчених-гуманітаріїв та було покликане на фаховому рівні обговорити питання про місце Голодомору 1932–1933 років в Україні в контексті вивчення явища геноциду в історії людства у ХХ і ХХ століттях.

На конференцію було запрошено пʼять доповідачів, кожен з яких мав півгодинний виступ для висвітлення актуальних проблем за темою міжнародної конференції. Відкрив роботу конференції та виступив зі вступною доповіддю директор Інституту східноєвропейської історії Віденського університету професор Вольфганг Мюллер. Швейцарський історик, професор Андреас Каппелер, який є іноземним членом Національної академії наук України, присвятив свою доповідь висвітленню голоду 1932–1933 років в Україні в тогочасній пресі Центральної й Західної Європи. Історик, професор Стенфордського університету (США) Норман Наймарк, автор резонансних досліджень „Вогонь ненависті: Етнічні чистки в Європі у XX столітті” та „Геноциди Сталіна”, аналізував місце і значення Голодомору у низці геноцидів, пережитих людством. Провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук Валерій Васильєв присвятив свою доповідь динаміці відносин центр і субцентр влади на прикладі керівництва України й Росії у 1932–1933 роках.

3 листопада 2023 року. Професор Вольфганг Мюллер виступає на відкритті конференції (Фото Ю. Шаповала)

У конференції взяв участь головний науковий співробітник відділу теорії та історії нашого Інституту, доктор історичних наук, професор Юрій Шаповал. Він зупинився на проблемах методології прочитання спогадів сучасників голоду 1932–1933 років, тих, хто не був жертвою, а в силу ідейних переконань брав активну участь у здійсненні трагічного більшовицького соціального експерименту.

Важливо, що робота конференції на таку значущу тему не була обділена увагою з боку Посольства України в Австрії: Надзвичайний і Повноважний Посол України, кандидат історичних наук Василь Химинець взяв участь у роботі цього наукового форуму. Саме він у 2006 році, працюючи в ранзі першого секретаря Посольства України у Федеративній республіці Німеччина, запросив професора Ю. Шаповала виступити в Музеї Берлінської стіни з публічною лекцією, присвяченою Голодомору в Україні.

Надзвичайний і Повноважний Посол України, кандидат історичних наук Василь Химинець і Юрій Шаповал

Вони знайомі близько 40 років. Зліва направо: один з учасників конференції, керівник відділу сучасної історії та історії Східної й Південно-Східної Європи в Університеті Клагенфурта (Австрія) професор Дітер Поль, Юрій Шаповал, професор Андреас Каппелер