НОВІ ВИКЛИКИ У ВИВЧЕННІ ТА ЗБЕРЕЖЕННІ ПАМ’ЯТІ ПРО ГОЛОКОСТ

Протягом 28 листопада – 1 грудня 2022 року в Гетеборзі (Швеція) відбулося засідання Міжнародного альянсу пам’яті жертв Голокосту (IHRA).

Пленарні засідання форуму, на яких були присутні експерти, політичні представники, представники міжнародних організацій та громадянського суспільства, сприяли обміну думками стосовно розвитку освітньої та наукових сфер пам’яті про Голокост.

28 листопада 2022 року на засіданні Академічної Робочої групи (Academic Working group) Міжнародного альянсу виступив (онлайн) провідний науковий співробітник нашого Інституту, кандидат історичних наук Анатолій Подольський.

Виступ А. Подольського під час засідання Академічної робочої групи IHRA

У своєму виступі науковець наголосив, що під час російської агресії та війни проти України, зокрема після повномасштабного вторгнення ворога на українські землі, з’явились нові виклики у вивченні та збереженні пам’яті про Голокост в часи захисту країни від брутальних воєнних злочинів окупантів. За роки незалежності в Україні поступово сформувалася наукова школа дослідників-гуманітаріїв з проблематики Holocaust Studies, ця тема стала складовою частиною вивчення історії Другої світової війни в освітніх закладах країни всіх рівнів. Також саме за роки суверенної України в суспільстві та державі з’явилась і досягла значних успіхів політика та культура пам’яті про жертви Голокосту.

Російський агресор в Україні вбиває людей, руйнує будівлі, пам’ятники культури, меморіальні місця, в тому числі меморіали та пам’ятні знаки українським євреям – жертвам Голокосту. Бомби та ракети ворога влучили на терени Бабиного Яру в Києві, зруйнували частину меморіалу в Дробицькому Яру в Харкові. Внаслідок агресії та війни змінюється і викладання історії Голокосту. Українські науковці та освітяни стали на шлях порівняння злочинів гітлерівської та путінської диктатур.

Російська агресія та загарбницька політика російських окупантів, зазначив доповідач, руйнує й українську культуру, що пов’язана з історією євреїв України, культуру, яка турботлива створювалась в роки незалежності. Ворог демонструє свої печерні, жахливі та жорстокі українофобію та антисемітизм.

Докладніше про засідання IHRA