VII КРУГЛИЙ СТІЛ „ІСТОРІЯ В НАС І МИ В ІСТОРІЇ: ПСИХОЛОГІЯ ІСТОРИЧНОЇ ПАМ’ЯТІ”. СПЕЦПРОЄКТ: „ЦИВІЛІЗАЦІЙНА СУБ’ЄКТНІСТЬ УКРАЇНИ – СОБОРНІСТЬ. ЗВИТЯЖНІСТЬ. ВЧИНКОВІСТЬ”

Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України став співорганізатором VII круглого столу „Історія в нас і ми в історії: психологія історичної пам’яті”. Спецпроєкт: „Цивілізаційна суб’єктність України – Соборність. Звитяжність. Вчинковість” (офлайн-онлайн режим), який відбувся 19 жовтня 2023 року в Інституті соціальної та політичної психології НАПН України.

З  вітальним словом до учасників круглого столу звернувся заступник директора з наукової роботи Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України,  науковий керівник відділу теорії та історичної політичної науки, доктор політичних наук, професор Юрій Шайгородський.

Активну участь у роботі круглого столу взяли співробітники відділу теорії та історії політичної науки нашого Інституту.

Розпочала роботу круглого столу  доктор історичних наук, професор, головний науковий співробітник відділу теорії та історії політичної науки Тетяна Бевз доповіддю „Політична цінність соборності України в умовах повномасштабної війни”, акцентувавши на тому, що ідея соборності була й залишається базовою національною цінністю українців. Актуалізація теми соборності в умовах повномасштабної війни постала з новою силою. Адже соборність – це й незалежність, й територіальна цілісність держави. Тема територіальної цілісності України особливої гостроти набула з часу окупації Криму та частин Донецької та Луганської областей. У доповіді проаналізовані окремі законодавчі новели, які стосуються реінтеграції окупованих територій. Значна увага приділена темі територіальних поступок, які пропонують деякі політики та експерти. Проаналізовані позиції української влади, зарубіжних дослідників та результати соціологічних досліджень щодо відновлення та збереження територіальної цілісності держави. Воєнно-політичне керівництво країни, наголосила доповідачка, наполегливо працюють над стратегією деокупації українських територій, над звільнення їх від російських агресорів.

Соборність і єдність українців, наголосила доповідачка, залишаються фундаментальними цінностями української державності, які Україна захищає сьогодні від російської воєнної агресії з вірою у неминуче відновлення суверенітету та територіальної цілісності держави.

Під час роботи круглого столу 

Доктор політичних наук, доцент, провідний науковий співробітник відділу теорії та історії політичної науки В’ячеслав Яремчук виступив з доповіддю „Феномен соборності як потужна складова національної стійкості України в умовах російсько-української війни”. В доповіді зокрема йшлося про те, що особливу роль у національній стійкості (включаючи такі складові як національна безпека, стійкість держави та її інститутів) відіграє феномен соборності, який є своєрідною сполукою між членами суспільства, тим, що об’єднує їх в єдине ціле. Йдеться не лише про соборність територіальну й етнічну, але й про соборність не менш стійку і важливу – ментальну (сприйняття та тлумачення світу), а також – психологічну, культурно-освітню тощо. В цьому сенсі, йдеться про сукупний соціальний капітал, який здатний забезпечити безпеку та добробут громадян, високий рівень їхньої готовності і ефективності реагування на загрози та викликів цивілізаційному поступу України.

У роботі круглого столу взяли участь також співробітники відділу теорії та історії політичної науки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України: Микола Горбатюк – кандидат історичних наук, старший науковий співробітник; Олександр Чорний – кандидат філософських наук, науковий співробітник; Валерій Мачуський – кандидат педагогічних  наук, молодший науковий співробітник; аспірантка Марина Баранівська.