ВСЕУКРАЇНСЬКА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА ОНЛАЙН КОНФЕРЕНЦІЯ „ФІЛОСОФСЬКІ, ІСТОРІОСОФСЬКІ ТА ПЕДАГОГІЧНІ АСПЕКТИ ЄДНОСТІ УКРАЇНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА”
Співробітники Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України доктор політичних наук, професор, завідувачка відділу соціально-політичної історії Марія Степанівна Кармазіна та доктор історичних наук, професор, головний науковий співробітник відділу Тетяна Анатоліївна Бевз взяли участь у Всеукраїнській науково-практичній онлайн конференції „Філософські, історіософські та педагогічні аспекти єдності українського суспільства” в рамках ХІІ Міжнародної виставки „Сучасні заклади освіти” та виставки освіти за кордоном „World Edu 2021”. Конференція відбулася 31 березня – 1 квітня 2021 року. Її організаторами виступили: Національної академії педагогічних наук України, Інститут обдарованої дитини НАПН України та всеукраїнське освітньо-інформаційне видання – газета „Освіта і суспільство”. Філософи, політологи, історики, релігієзнавці, економісти, соціальні психологи, педагоги, філологи, а також – практики освіти – методисти, управлінці, учителі обговорили актуальні наукові й практичні проблеми, окреслили можливі шляхи їх розв’язання. Серед питань, які обговорювалися учасниками конференції: громадянськість і суб’єктність особистості; філософські імперативи розвитку українського суспільства; історичний наратив як тренд національної безпеки; громадянськість і обдарованість особистості як потенціал успіху держави тощо.
Марія Кармазіна
З доповіддю „Політичні еліти в Україні – загроза для держави і виклик для суспільства: аналіз дискурсів” виступила М. С. Кармазіна. Вона наголосила на тому, що еліта – це особистості, які прямо або опосередковано впливають на прийняття політичних рішень. Доповідачка зосередила увагу на найновіших дослідженнях зарубіжних науковців та рефлексіях українських авторів; вказала на нерозробленість в Україні понятійно-категоріального апарату щодо еліт та на тематичних лакунах у їх вивчені. Йшлося також про закритість та розколотість еліт; їхню руйнівну силу, нестачу компетентності та професіоналізму; непередбачуваність рішень; відсутність самоповаги в елітному середовищі, зосередженість на власному політичному майбутньому. Професор Марія Кармазіна також активно долучилася до дискусії, яка розгорнулася під час конференції.
Тетяна Бевз
У доповіді Т. А. Бевз „Дезінформація як проблема національної безпеки: виклики сьогодення” йшлося про те, що дезінформація стала явищем, яке перетворюється на глобальну проблему, суттєво впливає на суспільно-політичні процеси, є інструментом, який дестабілізує світ та стає загрозою національній безпеці України. Доповідачка наголосила на негативному впливі дезінформації на процеси, пов’язані з подоланням поширення пандемії COVID-19, звернула увагу на тому, наскільки можуть бути шкідливими зовнішній вплив та дезінформація для питань безпеки, а також на здатності влади та суспільства мобілізуватися і надати дієву відповідь на черговий виклик сучасності.
Виголошені доповіді викликали зацікавленість і продуктивне обговорення учасниками всеукраїнського науково-практичного заходу.