ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ КРУГЛИЙ СТІЛ

24 січня 2023 року у Науково-дослідному інституті українознавства МОН України відбувся Всеукраїнський круглий стіл присвячений Дню Соборності України, 104-й річниці проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки (22 січня 1919 р.) та 105-й річниці оприлюднення ІV Універсалу Центральної Ради й проголошення незалежності України (22 січня 1918 р.).

У роботі Всеукраїнського круглого столу взяла участь головний науковий співробітник відділу теорії та історії політичної науки нашого Інституту, доктор історичних наук, професор Т. А. Бевз, яка виголосила доповідь „Актуалізація теми соборності у політичному дискурсі”. Доповідачка наголосила на актуальності теми соборності в умовах повномасштабної війни РФ проти України. На початку своєї доповіді Тетяна Бевз подякувала воїнам-захисникам України й особисто присутньому на заході капітану ЗСУ В. Я. Михайленку за їх героїчну боротьбу з російськими агресорами. Також доповідачка наголосила, що соборність – це основа спротиву українців російським окупантам, соборність – це єдність, на якій тримається Українська держава, а єдність – це „підґрунтя наших успіхів, запорука сильної незалежної держави й відновлення її територіальної цілісності. Це принципова цінність для нас”.

Татяна Бевз

На думку доповідачки, дослідження феномену соборності потребує нового осмислення в контексті сучасних викликів та загроз. Предметом дослідження мають бути не лише спогади про тогочасні буремні події, наукові праці, але й сучасні суспільно-політичні події, концептуалізація самої ідеї соборності.

Сьогодні соборність України – це деокупація всіх її тимчасово захоплених територій, відновлення єдності з Донеччиною, Луганщиною та Кримом. І не випадково гаслом цьогорічного Дня Соборності є: „Україна соборна. Разом до перемоги!”, „Повертаємо своє. Соборність мета Перемоги”.

Доповідачка висловила впевненість у тому, що ідея соборності визначається передусім єдністю цінностей, ідеалів та інтересів громадян України, головною метою яких наразі є перемога над ворогом.

Після завершення роботи круглого столу, його учасники переглянули виставу Маріупольського театру авторської п’єси, присвячену сучасним подіям російсько-української війни, долям громадян України (дітей, молоді, дорослих і літніх людей), які потрапили у страхітливі жорна війни. Гра акторів, які стали біженцями у власній країні, справила глибоке враження на глядачів.

Детальніше про круглий стіл