ВИСТУП СПІВРОБІТНИКА НАШОГО ІНСТИТУТУ НА МІЖНАРОДНІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ АСОЦІАЦІЇ ЄВРЕЙСЬКИХ МУЗЕЇВ ЄВРОПИ

4–6 червня 2023 року в Єврейському музеї Берліна відбулась щорічна міжнародна конференція Асоціації єврейських музеїв Європи.

В роботі конференції взяли участь та виступили перед учасниками наукового зібрання (онлайн) науковці та фахівці музейної справи з України: провідний науковий співробітник нашого Інституту, кандидат історичних наук Анатолій Подольський (м. Київ), директор Музею історії та культури євреїв Буковини, кандидат історичних наук Михайло Кушнір (м. Чернівці), голова Української асоціації юдаїки, доктор мистецтвознавства Євген Котляр (м. Харків)

Українські вчені виступили на відкритті та першій пленарній сесії „Україна: єврейські музеї та єврейська культурна спадщина в умовах війни – звіт про стан справ та зміну наративів”, що була присвячена збереженню єврейської культурної спадщини та досліджень з юдаїки в нашій країні під час російської війни проти України.

Питання європейської аудиторії, які виникали під час дискусії, здебільшого виходили за рамки культурного та музейного дискурсу й стосувались передусім війни в Україні, злочинів російської вояччини на території нашої країни.

Під час дискусії

У своєму виступі А. Подольський наголосив, що внаслідок російських бомбардувань та ракетних обстрілів за останні п‘ятнадцять місяців російської агресії постраждали сотні міст і сіл, тисячі мирних громадян. Серед злочинів російської агресій – зруйновані єврейські общинні центри, синагоги, єврейські цвинтарі, меморіали жертвам Голокосту. Зокрема – меморіали в Дробицькому Яру в Харкові та Бабиному Яру в Києві, єврейський цвинтар XIX століття в Глухові на Сумщині, хоральні синагоги в Харкові та Маріуполі. Все те, що було збережено та створено в суверенній Україні в царині єврейської культурної спадщини України, російський агресор знищує. Він має понести покарання згідно з міжнародним правом. Зокрема, й за ці злочини.

Відеозапис пленарної сесії