ВЕЧІР ПАМʼЯТІ МИКОЛИ ХВИЛЬОВОГО

Днями у видавництві «ФОЛІО» вийшла друком книга головного наукового співробітника нашого інституту, доктора історичних наук, професора Юрія Шаповала «Микола Хвильовий». Видання присвячене письменнику й публіцисту Миколі Хвильовому (1893–1933). Авторська розвідка, унікальні документи й матеріали показують драму, породжену життям митця «під прицілом» партійних і чекістських органів.



Обкладинка книги Ю. Шаповала.

Кожна його книжка викликала суспільний резонанс і реакцію влади, з якою він вів своєрідну гру. Людина неприборканого темпераменту, він не хотів виконувати «соціальні замовлення», накинені згори, наважився на критику політики лідерів російського більшовизму щодо України. Комуністичні спецслужби вважали Миколу Хвильового «українським шовіністом», постійно стежили за письменником і готували його фізичне знищення. Передбачаючи те, що може трапитись з ним, Хвильовий покінчив життя самогубством 13 травня 1933 року.



Оголошення про вечір.

13 травня 2025 року у київському Будинку кіно відбувся велелюдний вечір під назвою «Хвилеріз. Національна історія в контексті трагедії Українського Ренесансу. До річниці смерті Миколи Хвильового». Модерував на вечорі кінознавець, кінокритик, сценарист Сергій Тримбач. Академік НАН України Микола Жулинський зробив доповідь про життя і творчість М.Хвильового.

Під час обговорення. Зліва направо:  Микола Жулинський, Юрій Шаповал, Сергій Тримбач.

Юрій Шаповал представив не лише свою книгу, а й документальний фільм, який він (в якості співавтора сценарію і ведучого) зробив ще у 2009 році разом з режисеркою Іриною Шатохіною. Перегляд стрічки викликав великий інтерес присутніх.



Юрій Шаповал і голова Національної спілки кінематографістів України Сергій Борденюк.