ДО ДНЯ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ. КРУГЛИЙ СТІЛ „НАЦІОНАЛЬНІ СПІЛЬНОТИ УКРАЇНИ – ІСТОРИЧНІ ПОДІЇ ТА СУЧАСНІСТЬ У ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНОМУ КОНТЕКСТІ”

22 січня 2025 року в Інституті політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України відбувся круглий стіл, присвячений Дню Соборності України „Національні спільноти України – історичні події та сучасність у загальнодержавному контексті”.
Науково-практичний захід організовано Радою національних спільнот України спільно з науковцями Інституту.
У заході взяли участь науковці, народні депутати, представники державних органів влади та громадських об’єднань національних спільнот України. Перед початком круглого столу було вшановано хвилиною мовчання полеглих борців за волю України.
Дискусію модерував професор, віцепрезидент Київського міжнародного університету Олег Зарубінський.
Під час роботи круглого столу
З вітальним словом до учасників звернулися заступник директора з наукової роботи ІПіЕнД ім. І. Ф. Кураса НАН України Олександр Майборода, голова ГО „Рада національних спільнот України”, голова національного конгресу вірмен України Ашот Аванесян, асистентка проєкту Офісу Ради Європи в Україні Наталія Олійник, народні депутати України Максим Ткаченко і Павло Фролов, заступник Міністра молоді та спорту України Андрій Чесноков, представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олександр Осіпов, заступник Голови Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Ігор Лосовський, ректор Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв Валерій Марченко, керівник експертної групи з розвитку системи кваліфікацій та освіти дорослих директорату вищої освіти та освіти дорослих Міністерства освіти і науки України Ігор Балуба, голова Ради громадських об’єднань національних меншин (спільнот) України при Державній службі України з етнополітики та свободи совісті Олександр Хара.
Під час круглого столу його учасники обговорили низку актуальних питань, пов’язаних із сучасними суспільно-політичними процесами, з необхідністю посилення суспільної єдності та міжнаціональної солідарності у спротиві російській воєнній агресії.
Під час круглого столу
Було заслухано доповіді науковців відділу етнополітології Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, зокрема доктора політичних наук, професора, головного наукового співробітника Олега Калакури („Кристалізація національної культури в Україні”), кандидата історичних наук, молодшого наукового співробітника Валерія Новородовського („Виклики соціальній згуртованості українського суспільства”), кандидата філософських наук, провідного наукового співробітника Наталії Кочан („Політика Румунської православної Церкви з відновлення юрисдикції в Україні та її локальна експлікація (на прикладі усипальниці Буковинських митрополитів, м. Чернівці)” та кандидата історичних наук, наукового співробітника Олексія Ляшенка („Роль кримських татар у формуванні сучасного державного устрою України”).
Виступає Олег Калакура
Олег Калакура наголосив, що російська агресія зміцнила єдність українського суспільства та проаналізував виклики, які виникли внаслідок війни. У цьому зв’язку запропонував розглядати День Соборності не тільки як символ збирання українських земель в одній державі, а як ідею й політику об’єднання та консолідації усіх громадян, для кого держава Україна є цінністю і складовою національної ідеї. Доповідач запропонував розрізняти два концепти: Соборна українська культура і Соборна культура України. Як українська громадянська нація об’єднує громадян різної етнічної належності/ідентичності, так само Соборна культура інтегрує все розмаїття етнокультурних феноменів духовно-культурного простору держави й суспільства.
Питанням етнополітичних аспектів соціальної згуртованості українського соціуму була присвячена доповідь Валерія Новородовського.
Наталія Кочан окреслила актуальну проблематику досліджень на прикладі проблем, пов’язаних з посиленням впливів Румунської православної церкви на українській Буковині. Доповідачка наголосила на важливості проведення збалансованої політики захисту загальнонаціональних суспільних та державних інтересів і цінностей та інтересів і цінностей кожної й усіх національних спільнот України у сфері релігії.
Виступає Наталія Кочан
У контекстах теми Соборності Олексій Ляшенко високо оцінив політичну значущість офіційної Заяви Меджлісу кримськотатарського народу „Щодо неприпустимості для України “компромісів” за рахунок відмови від частини своїх територій на користь агресора”. Заява була зроблена саме в той час, коли українському суспільству з різних боків і різними способами (зокрема, оприлюдненням результатів маніпулятивних соціологічних опитувань) нав’язується теза про невідворотність „територіальних поступок” як умови завершення війни.
Виступає Олексій Ляшенко
Про актуальні проблеми, цілі та завдання, а також форми і способи участі українських громадян різних національностей, а також іноземних добровольців у захисті України від російської агресії доповідали керівники та уповноважені представники громадських об’єднань національних спільнот України.
Учасники круглого столу наголошували, що День Соборності України – нагадування, що в умовах війни та викликів сучасності тільки через єдність, солідарність, взаємоповагу та взаємну підтримку можлива перемога над ворогом та повоєнне відновлення.
Учасники заходу
Круглий стіл відбувся як важливий науковий і суспільно-політичний захід – свідчення, що поліетнічна та багатомовна українська нація єдина й Соборна, а отже, здатна перемагати.