ЕКСПЕРТНЕ ОБГОВОРЕННЯ „ІНСТИТУТИ ДЕМОКРАТІЇ В УКРАЇНІ: ВИХІД З ВІЙНИ”

13 березня 2025 р. представники наукової спільноти, громадського сектору, міжнародних неурядових організацій та народні депутати попередніх скликань обговорили питання законодавчого забезпечення та практичної спроможності органів влади повертатися до стану „нормальності”, а фактично відновити свої функції після скасування (припинення) правового режиму воєнного стану. Захід відбувся в Інституті політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України в рамках виконання спільного з ГО „Асоціація політичних наук України” проєкту „Межі інституційної спроможності: як працює влада в Україні” за фінансової підтримки Міжнародного фонду „Відродження”.
Дискусія розгорталася в основному довкола двох питань: проведення післявоєнних виборів та розподілу повноважень між інститутами влади, які передбачатимуть зміни до Конституції України та профільних законів.
Відкриваючи захід проф. Галина Зеленько (завідувачка відділу політичних інститутів та процесів Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, член-кор. НАН України) відзначила, що обговорення є продовженням дослідницької роботи науковців відділу про пастки інституційної спроможності у системі державної влади в Україні. Також, говорячи про необхідність конституційних змін, які неможливі в умовах воєнного стану, але є необхідними через низку реформ, відзначила, що чинна Конституція України за своєю суттю є телеологічною (орієнтовною). Тобто конституційні норми про правову, демократичну, соціальну державу мають орієнтовний характер і на момент ухвалення Конституції визначали напрям розвитку країни. Відтак, вони стали ціллю, і зараз вже не можуть бути відображенням реального стану речей.
Під час обговорення
Про конституційні зміни та виборчі процеси, а також перехідні умови післявоєнного періоду говорили Вячеслав Потапенко (заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень, доктор економічних наук), проф. Анатолій Романюк (завідувач кафедри політології Львівського національного університету ім. І. Франка), проф. Віталій Литвин (заступник декана філософського факультету Львівського національного університету ім. І. Франка), Андрій Магера (експерт з конституційного права Центру політико-правових реформ), Олена Бойко (народний депутат України 8-го скликання, експерт Офісу Ради Європи в Україні, Віталій Сташук (народний депутат України 8-го скликання), Юлія Тищенко (співзасновниця Національної платформи стійкості та згуртованості), проф. Олександр Майборода (заступник директора Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, член-кор. НАН України), проф. Віктор Котигоренко (завідувач відділу етнополітології Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України), проф. Юрій Ніколаєць (завідувач відділу політичної культури та ідеології Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України), Ірина Павленко (завідувачка відділу розвитку політичної системи Національного інституту стратегічних досліджень), Ростислав Балабан (провідний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України) та інші.
Під час заходу
Серед проблемних питань, які підіймалися промовцями: яким має бути тимчасове спеціальне законодавство щодо повоєнних виборів; наскільки можливо та доцільно проводити усі вибори одночасно; що робити з політичними партіями, які юридично зареєстровані, а фактично не діють; чи мають представники уряду належати до політичних партій, і наскільки така привʼязка урядовців до партій буде релевантною в частині їх професійності; як забезпечити обсяг повноважень між гілками влади для функціонування інституту стримувань і противаг; що робити з незавершеною реформою децентралізації тощо. Учасники констатували факт, що наразі в Україні на першому місці безпекові питання і питання виживання держави, однак це не означає, що країна не повинна думати про повоєнну систему організації влади, яка б сприяла узгодженню інтересів.