ХІV МІЖНАРОДНА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ «РОЗВИТОК ПОЛІТИЧНОЇ НАУКИ: ЄВРОПЕЙСЬКІ ПРАКТИКИ ТА НАЦІОНАЛЬНІ ПЕРСПЕКТИВИ»

29 травня 2025 року у роботі ХІV Міжнародної науково-практичної конференції «Розвиток політичної науки: європейські практики та національні перспективи», яка традиційно відбувалася у Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича, взяла участь головний науковий співробітник відділу теорії та історії політичної науки нашого Інституту Тетяна Бевз.

Т. Бевз презентувала свій виступ «Когнітивна війна у системі гібридних загроз: політико-теоретичне осмислення російсько-українського конфлікту» на секції «Критичне переосмислення концептуально-теоретичних засад сучасних політичних досліджень: уроки російсько-української війни та зламу міжнародного світового порядку».

У виступі зазначалося, що у XXI столітті поле бойових дій поступово виходить за межі фізичного простору – все більшої ваги набуває когнітивний вимір війни, який відбувається в умах, емоціях та цінностях людей. У цьому контексті когнітивна війна є ключовим інструментом сучасної гібридної агресії, що загрожує не лише інформаційній безпеці, а й цілісності національної ідентичності та стабільності держави.

Доповідачка акцентувала увагу на тому, що з початку повномасштабної війни РФ проти України спостерігається масштабна інформаційно-психологічна атака, метою якої є: деморалізація населення; підрив довіри до державних інституцій; розмивання ідентичності через токсичні наративи (про “спільну історію”, “штучну державність”, “русскій мір” тощо); створення когнітивного хаосу як елементу керованого внутрішнього ослаблення.

Отже, підсумувала Т. Бевз, когнітивна війна для України – не теоретичне поняття, а реальність повсякденного політичного, інформаційного та культурного буття.

Загалом, засідання секції «Критичне переосмислення концептуально-теоретичних засад сучасних політичних досліджень: уроки російсько-української війни та зламу міжнародного світового порядку», яке надзвичайно професійно модерував доктор політичних наук, професор, завідувач кафедри політології та державного управління, директор НДІ європейської інтеграції та регіональних досліджень ЧНУ імені Юрія Федьковича Анатолій Круглашов, стало дискусійним майданчиком для глибокого осмислення нових викликів політичної науки в умовах гібридних загроз і воєнного часу.

Учасники секції виявили високий рівень залучення до дискусій, обговорення охоплювали як концептуальні підходи, так і емпіричні кейси сучасної війни, питань суб’єктності, інформаційного опору та теорії безпеки.

Обмін думками засвідчив потребу в нових теоретичних парадигмах, здатних адекватно пояснювати реалії, з якими зіштовхується Україна та світова система в епоху зламу глобального порядку.