ХVІ УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКІ ЗУСТРІЧІ „УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКЕ СТРАТЕГІЧНЕ ПАРТНЕРСТВО ПІД ЧАС ВІЙНИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ МІЖДЕРЖАВНОГО ДІАЛОГУ”

21–24 вересня 2023 року у м. Яремче відбулися ХVІ українсько-польські зустрічі – традиційний, єдиний в Україні науковий форум, який об’єднує українських і польських суспільствознавців. В обговоренні актуальних проблем міждержавних відносин на тлі воєнної російської агресії цього року взяли участь понад 130 інтелектуалів: науковців, експертів та дипломатів.

Від імені співорганізаторів Форуму – Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, виступив заступник директор Інституту з наукової роботи, науковий керівник відділу проблем світового політичного розвитку, доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАН України Олександр Майборода. Він висловив впевненість, що українсько-польські зустрічі продукуватимуть слушні та цінні думки і пропозиції стосовно зближення позицій наших країн з різних питань їхніх взаємовідносин.

В своїй доповіді науковець зазначив, що нині, коли оголюються і загострюються проблеми у відносинах між державами, міжнародна система опинилася перед загрозою хаосу, тому особлива роль надається інституту народної дипломатії. Доповідач нагадав, що у кризові часи, коли правителям важко дійти консенсусу у міждержавних відносинах, популярною стає фраза „народ мудріший за правителів”. Ця фраза є, безумовно, метафорою, а пересічні люди чекають мудріших рішень і вчинків від представників правлячого класу. Мудрість же правлячого класу, зауважив науковець, полягає у здатності дослухатися до народної думки.

 

Виступає Олександр Майборода

Олександр Майборода також наголосив, що Україна і Польща разом протистоять геополітичній небезпеці, яка насувається з боку Росії. Спільна українсько-польська боротьба за свободу Європи, за демократичний лад, за права народів і права людини є зараз серцевиною відносин між Республікою Польською і Державою Україна.

Робота зустрічей була зосереджена у шести секціях, які обговорювали важливі геополітичні, військові, гуманітарні, економічні складові українсько-польських взаємин, визначали їх пріоритети та перспективи.

Виконувач обов’язків завідувача відділу політичної культури та ідеології Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, доктор історичних наук, професор Юрій Ніколаєць виступив з доповіддю на секції „Військова допомога Польщі та Заходу для України: належна відповідь на загрози безпеці на регіональному та глобальному рівнях”.

Доповідає Юрій Ніколаєць

В роботі секції „Відбудова України: виклики, перспективи, напрямки” взяв участь головний науковий співробітник відділу етнополітології нашого Інституту доктор політичних наук, професор Олег Калакура.

Учасники конференції