КОНФЕРЕНЦІЯ ПРО МОВНІ ІДЕОЛОГІЇ У ГІССЕНСЬКОМУ УНВЕРСИТЕТІ

1314 червня провідний науковий співробітник відділу політичної культури та ідеології нашого Інституту Микола Рябчук узяв участь у дводенній Міжнародній конференції „Мовні ідеології у пострадянських країнах – радянська спадщина і нові тенденції” у Гіссенському університеті (Німеччина).

У своїй доповіді під назвою „”Мова наших захисників”: (де)легітимізація російської мови під час війни” він окреслив мовну ситуацію як досить амбівалентну з огляду на загальну амбівалентність українського пострадянського суспільства та вкрай непослідовну чи недостатньо системну політику українських урядів.

Доповідає Микола Рябчук

Російське вторгнення 2014 року і, особливо, тотальна війна, розпочата РФ проти України у 2022 році, хоч і не покінчили остаточно з цією амбівалентністю, проте суттєво її зменшили. „Російськомовна” ідеологія, схоже, остаточно програла протистояння з „україномовною”, але так звана „центристська” ідеологія (у термінах В. Кулика), – яка всіляко применшує важливість мовного питання і фактично підтримує постколоніальний статус-кво, все ще має певну популярність в українському суспільстві й в майбутньому цілком здатна конкурувати з „україномовною” ідеологією. Російська мова, хоч і делегітимізована та остракізована у публічному вжитку як мова держави-агресора, у приватному вжитку парадоксальним чином ре-легітимізується в як „мова наших захисників”, тобто – мова справді дуже багатьох російськомовних патріотів України, які захищають свою країну від російської агресії. За умови чіткого розмежування публічної та приватної сфер і суворого дотримання офіційного використання української мови, „мирне співіснування” офіційної мови із багатьма „приватними” виглядає цілком можливим, хоча нечіткість меж між публічною і приватною (регламентованою і нерегламентованою) сферами здатна викликати подеколи певні непорозуміння.

Микола Рябчук серед учасників конференції

Програма конференції