КОНФЕРЕНЦІЯ В УНІВЕРСИТЕТІ РЕГЕНСБУРГА

З 30 вересня по 2 жовтня 2024 року Університетом Регенсбурга та „Think Space Ukraine”, за підтримки Федерального міністерства освіти та досліджень Німеччини, була проведена  конференція „Зміщення кордонів, мінливі ландшафти: дослідження індустріальних регіонів у перехідний період”. Конференцію присвячено дослідженню минулого та сьогодення промислових регіонів Східної Європи – Верхньої Сілезії та Донбасу. Конференція також була спрямована на створення простору для ширшого діалогу з науковцями, які вивчають європейські індустріальні зони та прикордонні території, здійснюють  порівняльні дослідження.

В роботі конференції взяв участь та виступив з доповіддю „Донбас versus Галичина: Різні модуси іншування та міфологізації” провідний науковий співробітник відділу політичної культури та ідеологій нашого Інституту Микола Рябчук. У своїй презентації науковець стверджував, що іншування обох регіонів значною мірою спиралося на старі радянські міфи, хоча й використовувалися вони по-різному. Пострадянська стереотипізація Галичини була, по суті, продовженням старих радянських міфів, які демонізували регіон як украй націоналістичний і ксенофобський, тоді як у випадку Донбасу старий радянський міф про регіон як вітрину „розвиненого соціалізму” був карикатурно обернений на свою протилежність – утілення всіх можливих соціальних патологій. Проте після 2014 року репрезентація обох регіонів у публічному дискурсі, на думку дослідника, помітно змінилася завдяки глибшому розумінню регіональних особливостей та їх відповідальнішій політичній інтерпретації.

Університет Регенсбурга

Перед початком конференції, для її учасників, було організовано фотовиставку робіт чотирьох видатних митців, життя яких тісно пов’язане з Верхньою Сілезією та Донбасом: Віктора Марущенка (1946–2020), Кароліни Йондерко (1985), Олександра Чекменьова (1969), Міхала Кали (1948).