КРУГЛИЙ СТІЛ „ ПОРУШЕННЯ ПРАВА НА ОСВІТУ ДЕРЖАВНОЮ МОВОЮ В КОНТЕКСТІ ОКУПОВАНОГО КРИМУ ”

14 січня 2025 року, у приміщенні „Укрінформ” відбувся круглий стіл на тему „Порушення права на освіту державною мовою в контексті окупованого Криму”. У публічному обговоренні взяли участь представники органів влади, наукових кіл та української громадськості. Серед спікерів, зокрема, були Андрій Щекун (представник Крайової Ради Українців Криму, координатор групи „Гуманітарна політика” експертної мережі „Кримська платформа”), Тарас Кремінь (Уповноважений із захисту державної мови), Маргарита Сокоренко (Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини), Денис Чистіков (заступник Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим), Климент (Кущ) (митрополит Сімферопольський і Кримський ПЦУ, голова Православної місії допомоги жертвам порушення прав людини та особам, позбавленим волі) та інші.
Під час роботи круглого столу
Під час заходу представники громадськості та працівники правоохоронних органів поінформували про факти злочинних дій країни-агресора РФ у сфері освіти на тимчасово окупованій території українського Криму. Була оприлюднена інформація про кримінальні провадження щодо протиправних дій порушення права на освіту, а також матеріали моніторингу злочинної діяльності „посадових осіб” так званого „Міністерства освіти, науки та молоді Республіки Крим”. Учасники заходу обговорили можливі подальші кроки України у контексті реалізації рішень Міжнародного суду ООН від 31 січня 2024 року та Європейського суду з прав людини від 25 червня 2024 року.
Павло Гай-Нижник
У роботі круглого столу взяв участь провідний науковий співробітник відділу політичної культури та ідеології Інституту, доктор історичних наук Павло Гай-Нижник. У своєму виступі він, зокрема, наголосив на необхідності створення гуманітарно-освітнього фронту у тимчасово окупованому Криму, який би залучив до свого арсеналу використання новітніх технологій впливу на кіберпростір та інтернет, а також – досвід просвітницько-пропагандистської роботи, запозичений в УПА та АБН часів боротьби проти окупаційної влади в Україні за часів існування СРСР.
Під час заходу також відбулася презентація книги „Формування модерної національної свідомості українців Криму: тенденції, перспективи та асиміляційні загрози (кінець ХІХ – початок ХХІ ст.)”, упорядником, науковим редактором і співавтором якої є провідний науковий співробітник нашого Інституту, доктор історичних наук Павло Гай-Нижник.