КРУГЛИЙ СТІЛ – ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ «РОСІЯ В СТИЛІ МІЛІТАРІ»

15 травня 2025 року в Інституті політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України відбулась презентація аналітичної доповіді «Росія в стилі мілітарі», яка була підготовлена у рамка проєкту «Суспільно-політичні трансформації в РФ: ризики для Європи та світу» ГО «Інститут трансформації Північної Євразії», що реалізується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Модерувала захід наша колега – д. політ. н., проф., завідувачка відділу політичних інститутів та процесів Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, член-кореспондент НАН України Галина Зеленько.
З доповіддю виступила кандидат історичних наук, член правління ГО „Інститут трансформації Північної Євразії Ірина Павленко. У своїй промові авторка наголосила, що збройна агресія Росії проти України стала наслідком широко спектру внутрішніх перетворень в РФ, в основі яких лежала ідея імперського відродження. А початок широкомасштабної агресії Росії проти України у 2022 році та, у першу чергу, невдача із реалізацією початкового плану швидкого захоплення сусідньої країни, внаслідок чого «Спеціальна воєнна операція» переросла у тривалу війну високої інтенсивності, що, у свою чергу, спровокувало ще більшу концентрацію політичного режиму в РФ, набуття ним тоталітарних ознак, нового перерозподілу економічних ресурсів.
Говорячи про систему ухвалення рішень – тобто політичне управління Росією, дослідниця наголосила на тому, що, на її думку, ніяких «Веж Кремля» не існує і ніколи не існувало. Більше того, тривала популярність даної теорії вельми негативно позначилася на адекватності аналізу та розуміння Росії і завдала чимало шкоди. Що стосується санкцій та методів впливу, які погіршують економічну ситуацію саме у Москві, то тут, на думку Ірини Павленко, найбільш корисною може стати стратегія «тисячі порізів» – дрібних регіональних бунтів. Тобто, соціальні пожежі мають спалахувати саме у регіонах, носити масовий і постійний характер, забираючи в режиму сили, увагу та ресурси на вирішення регіональних проблем.
В обговоренні доповіді взяли участь співробітники Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України к.політ.н., пров. н.с. Ростислав Балабан, д. політ. н., проф., головний н. с. Василь Козьма, д. іст. н., проф., зав. відділу політичної культури та ідеології Юрій Ніколаєць, а також представники інших науково-аналітичних установ – Андрій Магера, Юлія Каждобіна, Володимир Горбач, Володимир Нагірний, Валерій Димов та ін.