КРУГЛИЙ СТІЛ „УКРАЇНА – УГОРЩИНА: СУЧАСНИЙ СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ МІЖДЕРЖАВНИХ ВІДНОСИН”

20 червня 2024 року відбувся круглий стіл Україна  Угорщина: сучасний стан та перспективи міждержавних відносин, організований Інститутом політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. До підготовки та проведення заходу також долучилися: Національний інститут стратегічних досліджень, Ужгородський національний університет, Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці ІІ, Закарпатський регіональний центр соціально-економічних і гуманітарних досліджень НАН України, Центр Разумкова, Асоціація політичних наук України, Українська академія політичних наук.

Метою заходу було позбавлене політичної упередженості науково-експертне оцінювання сучасного стану та шляхів зміцнення стратегічного партнерства між Україною та Угорщиною в умовах та після російсько-української війни.

Фахова дискусія розгорнулася довкола етнополітичних аспектів українсько-угорських міждержавних відносин, питань тимчасового захисту українських утікачів від війни, економічного та військово-технічного співробітництва двох країн, а також – ролі українсько-угорських відносин у забезпеченні безпеки на європейському континенті.

До учасників круглого столу звернувся директор Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, академік НАН України Олег Рафальський. Він акцентував на важливості й актуальності заходу, наголосивши, що питання сучасних взаємовідносин двох сусідніх держав потребують глибокого наукового аналізу, адже їх стратегічне партнерство є неминучим, а в перспективі буде розвиватися у рамках Європейського Союзу та спільних безпекових структур.

Олег Рафальський

Про здобутки й проблеми етнополітичного вектора міждержавної співпраці говорив голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський.

Віктор Єленський

Президент Центру Разумкова, шеф-редактор журналу „Національна безпека і оборона” Юрій Якименко виокремив найактуальніші, на його погляд, питання, які потребують відповідей та які спрямовані на забезпечення національних інтересів обох країни, європейської та глобальної безпеки.

Юрій Якименко

Участь у дискусії взяли науковці, які працювали в конференц-залі Інституту, а також вчені, які долучилися онлайн. Серед учасників – співробітники установ-організаторів заходу, а також – науковці інших дослідницьких центрів України та Угорщини.

Чілла Фединець

Угорську сторону безпосередньо в Києві представляла доктор філософії, старший співробітник Центру суспільних наук Угорської дослідницької мережі Чілла Фединець, онлайн – доцент кафедри економіки та менеджменту Університету Яноша Кодоланьї (Будапешт) Ботонд Ґеза Калман. Дискусія привернула увагу уповноваженого Міністра закордонних справ Угорщини з питань розвитку політики добросусідства, голови угорської делегації Змішаної угорсько-української комісії з питань забезпечення прав національних меншин Ференца Колмара.

Під час дискусії

Зацікавленість дискусією виявили також працівники апарату Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, зокрема, Міністерства закордонних справ.

Наукові оцінки, висновки та пропозиції знайдуть своє висвітлення у збірнику матеріалів круглого столу та будуть спрямовані профільним інституціям державної влади.

Програма круглого столу

Телевізійний сюжет про науковий захід (програма новин „Подробиці”)