ЛЕКЦІЯ ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ ДИПЛОМАТІВ У МЗС УКРАЇНИ

21 травня 2025 року в приміщенні Міністерства закордонних справ України відбулась лекція для українських дипломатів, що представляли різні департаменти урядового відомства, провідного наукового співробітника відділу етнополітології нашого Інституту, кандидата історичних наук Анатолія Подольського на тему «Історія Голокосту в Україні: вивчення, викладання, пам’ять. Політичні виклики під час російської агресії та війни проти України». Це була перша академічна лекція в рамках нового освітнього проєкту «Дипломатія пам’яті», започаткованого з ініціативи Міністерства закордонних справ України. Захід пройшов у партнерстві з Національним історико-меморіальним заповідником «Бабин Яр» і мав на меті посилити роль дипломатичної служби у збереженні історичної правди в умовах війни.
Відкриваючи захід, перший заступник міністра закордонних справ Сергій Кислиця зазначив: «Сьогодні, коли в центрі Європи знову палає повномасштабна війна, ми розуміємо, що “ніколи знову” — це обов’язок діяти. Саме тому проєкт “Дипломатія пам’яті” має прикладний, практичний характер. Він допоможе нам, дипломатам, краще розуміти сенс історичних подій, а головне — застосовувати це розуміння у щоденній роботі: у міжнародних перемовинах, у діалозі з партнерами, у протидії російській дезінформації, у захисті правди і справедливості». Слухачами першої лекції проєкту були більше 60 українських дипломатів.
Анатолій Подольський, Сергій Кислиця, Роза Тапанова
У своїй доповіді А. Ю. Подольський пояснював, що російська пропаганда активно маніпулює історією, використовуючи її як інструмент гібридної війни.
Науковець зосередив увагу на наступних аспектах цієї складної проблеми:
- Історія українських євреїв – складова історії та культури України;
- Стереотипи і упередження, антисемітизм. Сучасний стан проблеми. Маніпуляції рф;
- Голокост на теренах України – складова історії Другої світової війни. Геноцид євреїв: європейський та український виміри;
- Дослідження та викладання теми Голокосту в суверенній Україні (1991–2025): здобутки і виклики. Сучасна українська історіографія історії Голокосту – складова світової наукової спадщини;
- Політика і культура пам’яті про жертви Голокосту в сучасній Україні: здобутки, проблеми і виклики;
- Інструменталізація росією історії Другої світової війни та історії Голокосту. Використання теми Голокосту, історії євреїв України у інформаційній війні рф проти України.
- Пам’ять про Другу світову війну – поле битви з російським агресором;
- Єврейська громада України, як інтегральна складова українського суспільства. Роль громади під час сучасної війни.
Також на заході виступила директорка Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» Роза Тапанова, яка поділилася прикладами проєктів, які реалізує заповідник. Зокрема, вона розповіла про пересувну виставку “Бахмут. Обличчя геноциду 1942/2022” – одну з ініціатив, що демонструють підхід заповідника до осмислення памʼяті через документальну фіксацію та мистецтво. Проєкт «Дипломатія пам’яті» має надважливе значення. В умовах повномасштабного вторгнення Російської Федерації боротьба за українську ідентичність відбувається не лише на фронті, а й у сфері інформаційної політики та історичної пам’яті.
Українські дипломати під час лекції
Мета проєкту – підготовка дипломатів як носіїв правдивого наративу про історію України в контексті геноцидних практик минулого та сучасного.