МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ „СПОТВОРЕННЯ ТА ВИВЧЕННЯ ІСТОРІЇ ГОЛОКОСТУ: ПОТОЧНІ ТА НОВІ ВИКЛИКИ. НАЦІОНАЛЬНІ ЗАХОДИ”

28–29 жовтня 2024 року у Бухаресті (Румунія) відбулась Міжнародна конференція на тему „Спотворення та вивчення історії Голокосту: поточні та нові виклики. Національні заходи”. Організатором конференції виступило Міністерство закордонних справ Румунії за підтримки Діючого голови ОБСЄ та Міжнародного альянсу пам’яті жертв Голокосту (IHRA), у консультації з Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ (БДІПЛ)

Конференція мала на меті підвищення обізнаності про можливості сучасних технологій в дослідженні Голокосту, запобігання спотворенню історії та подолання суперечливих історичних наративів, а також – обмін національним досвідом викладання історії Голокосту в країнах-учасницях міжнародного форуму.

Під час роботи конференції

Роботу конференції відкрили Міністр закордонних справ Румунії Лумініца Одобеску (Luminița Odobescu), особистий представник Діючого голови ОБСЄ з питань боротьби з антисемітизмом Рабин Ендрю Бейкер (Rabbi Andrew Baker), депутат парламенту, президент Федерації єврейських громад Румунії Сільвіу Векслер.

Під час дискусії

Міжнародна конференція об’єднала науковців, освітян, державних діячів, дипломатів з близько 10 країн Східної та Центральної Європи, а також представників США, Великої Британії та Ізраїлю. Учасники конференції були зосереджені на питаннях сучасних дослідницьких викликів історії Голокосту, зокрема – впливу на цей процес штучного інтелекту (ШІ), а також – на освітніх компонентах – використання традиційних форм освіти (класи, музеї, меморіали, народне мистецтво). Значну увагу учасники заходу приділили питанням розвитку сучасних платформ для поширення суспільних знань про Голокост і протистояння його спотворенню. Під час роботи конференції, доповідачі наголошували на ключовій ролі освіти у протистоянні запереченню і спотворенню Голокосту та іншим формам антисемітизму. Доповідачі з Румунії, США, Польщі та інших країн зосередились на реаліях викладання історії Голокосту в сучасних умовах з акцентом на вплив на цей процес нападів ХАМАС на цивільних мешканців Ізраїлю 7 жовтня 2023 року, війни між ХАМАС та Ізраїлем.

Виступає Анатолій Подольський

Ураїну на цій міжнародній конференції представляв провідний науковий співробітник відділу етнополітології нашого Інституту, керівник Українського центру вивчення історії Голокосту Анатолій Подольський. У своїй доповіді А. Подольський висвітлив український  досвід вивчення Голокосту, протистояння маніпулятивним російським наративам з виправдання воєнної агресії проти України. Доповідач наголосив на особливостях викладання історії Голокосту в Україні під час війни, спротиву нинішній повномасштабній російській воєнній агресії проти нашої держави, коли ті освітяни, які висвітлюють тему Голокосту, нині, на жаль, і самі стали жертвами й свідками російських воєнних злочинів, або ж – перебувають в окупації.

Програма конференції

Відеозапис відкриття конференції