МІЖНАРОДНА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ „КРИЗА СУЧАСНОЇ ГЕОПОЛІТИКИ: СВІТ МІЖ ДЕМОКРАТІЄЮ Й АВТОРИТАРИЗМОМ”

27–28 березня 2025 року в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі відбулася Міжнародна науково-практична конференція „Криза сучасної геополітики: світ між демократією й авторитаризмом”. Це – щорічний науковий захід, який уже у п’ятнадцятий раз поспіль зібрав широке коло вітчизняних і зарубіжних учасників. Цього року учать у роботі конференції взяли більше 130 учасників.
Співорганізатором конференції виступає Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. Від імені Інституту учасників конференції привітав заступник директора з наукової роботи, науковий керівник відділу проблем світового політичного розвитку, доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАН України Олександр Майборода. Він наголосив, що російсько-українська війна це війна між авторитаризмом і демократією, навіть більше, між демократією та спробою повернутися до тоталітарних режимів. Авторитарні режими, які зараз виступають єдиним фронтом проти демократії, набувають фашизоїдних ознак з високою вірогідністю переростання у тоталітаризм. Ця небезпечна тенденція підтверджується тим, що в останні роки більше країн перейшло від демократії до авторитаризму, ніж від авторитаризму до демократії. Геополітична криза це не тільки криза міжнародних відносин, це криза загального політичного простору, політичної думки, загальної політичної філософії світу. Авторитаризм влаштовуючи кризи у геополітичному просторі спочатку користується кризою у власній країні, за рахунок популізму намагається утвердитися, здобути популярність, а потім він намагається нав’язати усьому світу свої форми правління. Це дуже небезпечна тенденція, яку потрібно вивчати, з’ясувати причини та чинники, які спонукають до цього: економічні, соціальні, політичні, цивілізаційні. Авторитаризм таким чином створює небезпеку для подальшого розвитку людства. Це феномен, який час від часу відроджується, набуває підтримки, що потребує наукового та суспільного обговорення та осмислення.
Виступає Олександр Майборода
Учасники конференції зосередилися на обговоренні широкого кола проблем: авторитаризм і реваншизм; виклики сучасного етапу демократичного транзиту; російсько-українська війна як чинник геополітичних трансформацій; етнополітична, національна резильєтність в умовах глобальної нестабільності; інформаційні війни в геополітичних стратегіях держав; політична футурологія посткризового періоду; цивільно-військове співробітництво: виклики та завдання в умовах нових геополітичних реалій.
На пленарному засіданні із доповідями виступили співробітники нашого Інституту: Олег Калакура („Особливості стратегії м’якої сили культури у зовнішній політиці воюючої України”), Олексій Ляшенко („Принципи (повоєнного) державного устрою України у контексті досвіду країн ЄС”) та Ростислав Балабан („Демократія втрачає цінність?”).
У роботі секцій взяли учать: Василь Козьма, Олег Кондратенко, Тетяна Ляшенко, Максим Кияк, Наталія Кочан, Людмила Мазука, Валерій Новородовський, Ірина Овчар, Анатолій Подольський, Аліна Ясінська, Владислав Вельгус.
Учасники конференції