МІЖНАРОДНА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ „ТРАНСФОРМАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ СОЦІАЛЬНО-ГУМАНІТАРНОЇ ОСВІТИ СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ В УМОВАХ ВІЙНИ: ВИКЛИКИ, ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ”

2022 червня 2024 року відбулася ІІ Міжнародна науково-практична конференція „Трансформаційні процеси соціально-гуманітарної освіти сучасної України в умовах війни: виклики, проблеми та перспективи”, яка об’єднала 188 науковців з України, Польщі, Чехії, Словаччини, Австрії, Німеччини та США. Організатором конференції виступив Соціально-гуманітарний факультет Західноукраїнського національного університету. Співорганізаторами – вісім закордонних закладів вищої освіти.

Членом наукового комітету конференції була доктор історичних наук, професор Тетяна Бевз – головний науковий співробітник відділу теорії та історії політичної науки нашого Інституту. Вона виступила на пленарному засіданні з доповіддю „Ідентичність та стійкість українського суспільства в умовах війни: динаміка, впливи і перспективи”.

Виступає Тетяна Бевз

Доповідачка зазначила, що з початком повномасштабної війни, спричиненої збройною агресією Росії, національна ідентичність українців стала важливим джерелом суспільної стійкості. Екзистенційна загроза сприяла зміцненню почуття громадянської належності серед різних етнічних, мовних та регіональних груп. Україна продемонструвала стійкість, оскільки її громадяни, сили оборони, уряд та мешканці окупованих міст і сіл об’єдналися проти вторгнення. Ця стійкість виростає з попередньо сформованого сильного національного самосприйняття, де належність до Батьківщини переважає над етнічними чи мовними відмінностями. Мова, історія та культура є ключовими маркерами ідентичності. А ще стійкість українського народу. Українці довели, що вони стресостійка нація. Стійкість українців у війні з РФ надихає увесь світ.

Під час роботи конференції

Ініціатива представників українського громадянського суспільства „Національна платформа стійкості і згуртованості”, зазначила доповідачка, визначила п’ять чинників, які лежать в основі української стійкості: самоорганізація у всіх її виглядах; самооборона; соціальна згуртованість; цінності – внутрішня свобода і людська гідність, як червоні лінії, які не можна переступати – і тотальний креатив, інновації.

Тетяна Бевз наголосила, що стійкість проявляється у 1) спільній меті перемоги у війні; 2) вірі у Перемогу (впевненість у ній є незмінною); 3) системі цінностей, яка спрямована на збереження гідного життя (81% українців зазначили, що найбільша цінність для них – життя, 79% – гідність); 4) потужна мережа підтримки у спільноті; 5) довірі до влади; 6) повазі до своєї культури та культури інших; 6) у вмінні впоратися з життєвими викликами (в умовах війни українці навчаються, шукають нові шляхи підтримки власного бізнесу, будують плани); 7) зміні мовних уподобань (українці відмовляються від російської на користь української мови як символу опору); 8) демократії та свободі. Подальший розвиток демократії є важливим чинником формули стійкості.

Доповідь викликала жвавий інтерес учасників заходу, та отримала багато схвальних відгуків.

Програма конференції