МІЖНАРОДНИЙ НАУКОВО-МЕТОДИЧНИЙ СЕМІНАР „ІСТОРІЯ ГЕНОЦИДІВ В УКРАЇНІ: ВИВЧЕННЯ ДОСВІДУ ТА ВИКЛИКИ СУЧАСНОСТІ”

12–13 червня 2024 року в Інституті політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України Міжнародний науково-методичний семінар „Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду та виклики сучасності”.

Організаторами заходу виступили Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, Український центр вивчення історії Голокосту та Меморіал Шоа (Memorial de la Shoah) в Парижі.

Метою заходу була фахова дискусія українських і французьких науковців і освітян з проблематики дослідження і викладання історії Голокосту та інших геноцидів ХХ століття. Наскільки є важливою пам’ять про геноциди минулого для розуміння та осмислення подій сучасної російської агресії та війни проти України.

Директор Інституту, академік НАН України, доктор історичних наук Олег Рафальський привітав учасників семінару і підкреслив важливість дослідження історії злочинів тоталітарних режимів минулого століття заради розуміння природи сучасного диктаторського російського режиму, який веде війну проти України.

Модераторами наукового семінару були провідний науковий співробітник відділу етнополітології  нашого Інституту, кандидат історичних наук Анатолій Подольський і керівник Освітнього департаменту Меморіалу Шоа в Парижі Бруно Бойє.

Анатолій Подольський та  Бруно Бойє

Учасниками дводенного заходу стали дослідники, викладачі історії та суспільних дисциплін середніх шкіл та закладів вищої освіти України. Для 25 учасників організатори підготували насичену програму. Протягом двох днів на семінарі відбувались заняття, лекції та практикуми, присвячені історії та пам’яті про геноциди на теренах України.

Теми лекцій, що були представлені під час роботи семінару

  • Пам’ять про Голокост сьогодні. Історичні паралелі, актуальність комеморації.
  • Множинність злочинів проти людяності. Сучасна кваліфікація.
  • Страждання і памʼять після Голокосту: що не так із «ніколи знову»?
  • Множинність реакцій місцевих неєвреїв на Голокост.
  • Методи, підходи, виклики до навчання про історію Голокосту та геноциду.
  • Як використовувати фотографії Голокосту під час навчального процесу.
  • Музей воєнного дитинства. Актуальність контексту для сучасної України

Учасники семінару 

Лекторами на семінарі були українські та французькі науковці: Тома Шопар, Олександр Воронюк, Паскаль Захарі, Леся Гасиджак, Віржинія Сансіко, Світлана Осіпчук

Програма семінару

Фотогалерея семінару