МІЖНАРОДНИЙ НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНИЙ СЕМІНАР „ГОЛОКОСТ НА ТЕРЕНАХ УКРАЇНИ: ЛОКАЛЬНИЙ (МІКРОІСТОРИЧНИЙ) КОМЕМОРАТИВНИЙ ТА ОСВІТНІЙ ВИМІРИ”

В межах заходів із вшанування 80-х роковин початку Голокосту на теренах України в Харківському національному університеті ім. В. Н. Каразіна 13–14 грудня 2021 року пройшов міжнародний науково-педагогічний семінар «Голокост на теренах України: локальний (мікроісторичний) комеморативний та освітній виміри». В рамках семінару відбулося відкриття підготовленої Українським центром вивчення історії Голокосту тематичної виставки «(Не)дитячі історії».

На семінарі з науковою доповіддю «Регіональні особливості історії Голокосту на теренах України крізь призму особистих (персональних, родинних) історій» виступив провідний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, кандидат історичних наук Анатолій Подольський. У своєму виступі він наголосив на актуальності й важливості збереження і дослідження персональних, сімейних історій людей, що пережили нацистську окупацію та Голокост. Завдяки такому індивідуальному виміру трагедії, зазначив доповідач, ми можемо спробувати уявити всі жахи тоталітаризму й усвідомити важливість протистояти таким злочинам сьогодні в сучасній європейській і українській політичній ситуації.

Анатолій Подольський

Семінар проходив у межах німецько-українського освітнього проєкту «80 років трагедії у Бабиному Яру: електронний меморіал для України». Проєкт стартував навесні цього року і має на меті сприяти збереженню пам’яті про Голокост у колективній свідомості українського суспільства шляхом підготовки спеціальних видань, проведення пам’ятних заходів, створення тематичного онлайн-ресурсу тощо.

Науково-педагогічний захід було пов’язано з 80-ми роковинами масових розстрілів євреїв Харкова, що розпочалися в грудні 1941-го року в Дробицькому Яру. Разом із ХНУ ім. В. Н. Каразіна співорганізаторами заходу та партнерами проєкту, ініційованого єврейською громадою м. Дюссельдорф за фінансової підтримки Федерального  міністерства закордонних справ Німеччини були: Український центр вивчення історії Голокосту, Центр дослідження історії та культури східноєвропейського єврейства та Чернівецький музей історії та культури євреїв Буковини.

Участь в роботі семінару взяли відомі в Україні та за її межами дослідники Голокосту, фахівці з комеморації, працівники музеїв, представники формальної та неформальної освіти.

Під час науково-педагогічного семінару

Науково-педагогічний семінар було спрямовано на висвітлення локальних особливостей геноциду євреїв на українських теренах у роки Другої світової війни, відверте й професійне обговорення проблем сучасної політики пам’яті в Україні. Семінар відбувся за участі ректора університету Тетяни Кагановської, членів вченої ради ХНУ ім. В. Н. Каразіна, Надзвичайного та Повноважного Посла Федеративної Республіки Німеччина в Україні Анки Фельдгузен, Почесного консула Федеративної Республіки Німеччина в Харкові Тетяни Гавриш, голови представництва «Натів» у Харкові Марка Гольдмана, керівника проєкту «80 років трагедії в Бабиному Яру: електронний меморіал для України», представника єврейської громади міста Дюссельдорф ФРН Матіаса Ріхтера.

 

Програма семінару

Відеозапис першого дня роботи семінару

Відеозапис другого дня роботи семінару