НА „КНИЖКОВІЙ КРАЇНІ” ПРЕЗЕНТОВАНА КНИГА СПІВРОБІТНИКА НАШОГО ІНСТИТУТУ

29 жовтня 2024 р. в рамках фестивалю „Книжкова країна”, що відбувався на майданчиках Національного комплексу „Експоце́нтр Украї́ни” (колишня ВДНГ), доктор історичних наук, провідний науковий співробітник відділу політичної культури та ідеології нашого Інституту Павло Гай-Нижник презентував другу книгу авторської трилогії „Український націонал-консерватизм: Гетьманський Рух”.  Презентація тривала понад годину на майданчику „Шатро подій” в номінації новинки року.

„Український націонал-консерватизм: Гетьманський Рух” – історико-політологічна трилогія, в якій висвітлюються та аналізуються розвиток ідеології українського націонал-консерватизму та його теоретичні засади від початку ХХ ст. і до початку ХХІ ст. Зокрема розглянуто розвиток українського консерватизму як різновиду суспільно-політичної думки, моделі побудови Української Держави, її політичної та економічної системи, засади українського націонал-консерватизму, теорії класократії та концепції трудової монархії, а також перебіг зародження й діяльності Гетьманського Руху  (ГР) в еміграції.

Під час презентації

Друга книга хронологічно охоплює період від 1937 до 1945 років, тобто від часу утворення Союзу Гетьманців-Державників (СГД) на чолі з П. Скоропадським (1937) і до смерті гетьмана та завершення того ж року Другої світової війни (1945). Проаналізовано статутно-регламентні засади СГД, зміни у структурі, діяльності та ідеології ГР, зокрема оновлений формат концепції націонал-консерватизму.

Гай-Нижник П. Український націонал-консерватизм: Гетьманський Рух.
Книга ІІ. 1938–1945 рр. Київ: Саміт-книга, 2024. 588 с., іл.).

Висвітлено перебіг і мету поїздки Д. Скоропадського до США і Канади, а також його роль в оновленні окремих аспектів в ідеології націонал-консерватизму та потребу у переїзді до Великобританії. Окрема частина документів СГД і ГР, промов як Павла, так і Данила Скоропадських, з огляду на їхню невідомість чи маловідомість для сучасників, подаються у повному обсязі, що надає читачеві можливість скласти власні враження й самостійно їх проаналізувати. Розкрито взаємини проводу ГР і П. Скоропадського з вищим керівництвом Третього Райху та НСДАП, ставлення до політики націонал-соціалістів щодо українського питання й можливості відновлення Української Держави. Вказується на позиції СГД у взаєминах з Абвером і зовнішньополітичним відомством НСДАП, щодо Української Установи Довіри в Німеччині, війни Райху з Польщею та СРСР. Висвітлено ставлення СГД і ГР до проблем Церкви, питання державності Карпатської України та створення єдиного національно-визвольного фронту, а також взаємини з УНО, ДЦ УНР, ФНЄ, ОУН тощо та збройної боротьби УПА. Висвітлено діяльність Української Громади та теренах Райху, СГД в Європі, США, Канаді, Південній Америці тощо. Проаналізовано ідеологічні та програмові засади СГД і ГР, думки його провідних ідеологів і діячів, концепції й моделі майбутньої Української Держави та діяльність Союзу Гетьманців-Державників і Гетьманського Руху протягом Другої світової війни.

Відео презентації