НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ У ТЕРНОПІЛЬСЬКОМУ УНІВЕРСИТЕТІ

Науковці Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України – головний науковий співробітник, доктор історичних наук, професор Юрій Іванович Шаповал та провідний науковий співробітник, кандидат історичних наук Анатолій Юхимович Подольський – взяли участь у науковій конференції „Український визвольний рух періоду Другої світової війни: пам’ять vs пропаганда”.

Конференція була проведена 15–16 квітня 2021 року на базі історичного факультету Тернопільського національного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка за підтримки Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Українського інституту національної пам’яті та Посольства України в Державі Ізраїль. Своєрідним поштовхом для проведення наукової конференції на таку тему стала дискусія, яка розгорнулася в українському суспільстві довкола присвоєння імені Романа Шухевича стадіону в м. Тернополі. Учасники конференції вкотре довели необхідність виваженого наукового підходу до ґрунтовного й всебічного аналізу історії Українського визвольного руху періоду Другої світової війни. Предметом обговорення стали зокрема питання інструменталізації пам’яті, ролі особистості в історії, а також – використання різними політичними силами проблем, пов’язаних з історією Українського визвольного руху у минулому та у сьогоденні.

Протягом двох днів роботи конференції було проведено п’ять панельних дискусій.

Програма конференції

Науковці нашого Інституту в онлайн-форматі брали участь в роботі панельної дискусії на тему: „Український вимір Другої світової війни: пам’ятати все”. Модератором цієї наукової дискусії був А. Подольський.

У своїх виступах Ю. Шаповал і А. Подольський наголосили на важливості  побудови реалістичної моделі пам’яті про події Другої світової війни, зокрема – про діяльність представників українського національного визвольного руху в роки нацистської окупації. В українській історіографії радянського періоду ця тема була піддана тотальній забороні. Нині ж, поряд з проблематикою історії Голокосту, геноциду ромів, долі військовополонених та примусових робітників – стала однією з провідних в дослідженнях вітчизняних істориків.

В дискусії також взяли участь професор Я. Грицак, професор О. Стяжкіна, доцент О. Ятищук, історик В. Нахманович.

Відеозапис конференції