НАУКОВИЙ ФОРУМ „РЕВОЛЮЦІЯ ГІДНОСТІ: НА ШЛЯХУ ДО ІСТОРІЇ”

21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи, присвячений черговій річниці Революції Гідності, – події, яка поклала початок радикальним змінам в нашій державі. Розпочавшись з євроінтеграційних гасел, Майдан засвідчив народження справді незалежної України, зробив заявку на реальну суб’єктність країни – суб’єктність, яку українському народові нині доводиться  захищати зі зброєю в руках.

День Гідності та Свободи встановлено указом Президента від 13 листопада 2014 року на честь початку цього дня двох знаменних подій у новітній українській історії – Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року.

20–21 листопада 2024 року відбувся, ініційований Національним музеєм Революції Гідності, уже традиційний – п’ятий – науковий форум. Захід присвячено обговоренню як теоретичних проблем, пов’язаних з актуальністю викликів Майдану у процесі повоєнної розбудови України, визначенню місця Революції Гідності в історичній пам’яті суспільства й ролі України в геополітичній структурі світу, так і суто практичних, котрі стосуються документування подій Майдану й російсько-української війни, методології збору свідчень та артефактів, принципів їх зберігання й використання.

Тематичні напрями форуму

  • Протестні рухи як чинник націєтворення. Досвід Європи та України
  • Еволюція національного спротиву від середини ХІХ століття до російсько-української війни
  • Протести: ідея, різновиди та (без)перервність Самоорганізація суспільства: способи, методи, конфігурація
  • Майдани: протоформи, форми, соціальний конструкт
  • Феномен Майданів як найвищої форми громадянського протесту
  • «Культурна травма» в контексті масових протестів, воєн та окупації
  • Пам’ятання та забування: (ре)презентація спротиву

Виступає Павло Гай-Нижник

В роботі Форуму взяв  участь та виступив із доповіддю  провідний науковий співробітник відділу політичної культури та ідеології нашого Інституту, доктор історичних наук Павло Гай-Нижник. Доповідач порівняв політичні та ідеологічні засади революційного руху у ХХ та ХХІ століттях та їх роль у формуванні української політичної нації, поділився спогадами про Революцію Гідності (як член політради громадського руху „Правий сектор”), висновками щодо її передумов, перебігу та наслідків для державного будівництва, а також для кристалізації національної ідентичності українців.