ОФІЦІЙНА ІНАУГУРАЦІЯ СПІЛЬНОГО УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКОГО ПРОЄКТУ „ВПЛИВ ТИПУ ПОЛІТИЧНОЇ СИСТЕМИ НА ЯКІСТЬ ФУНКЦІОНУВАННЯ ДЕРЖАВНИХ ІНСТИТУТІВ. ПОЛЬСЬКИЙ ТА УКРАЇНСЬКИЙ ДОСВІД І ПЕРСПЕКТИВИ”

7 березня 2025 р. У Варшавському університеті відбулася офіційна інаугурація проєкту „Вплив форми політичної системи на якість функціонування державних інститутів. Польський та український досвід і перспективи”.

З вітальною промовою з нагоди старту проєкту, реалізованого у Варшавському університеті за участю провідних фахівців у галузі політичного інституціоналізму Польщі та України, виступив перший заступник Міністра науки та вищої освіти Польської Республіки, професор Анджей Шептицький. Він підкреслив важливість реалізації цього проєкту в сучасних реаліях і наголосив на тому, що не лише польський досвід для України може стати в нагоді при реформуванні та вдосконаленні державних інституцій, але й шлях, який проходить Українська держава, є унікальним і надзвичайно корисним для дослідження молодими демократіями.

Також з вітальною промовою виступила декан факультету прикладних соціальних наук та соціальної реінтеграції Варшавського університету, професор Анета Гавковська, яка окреслила вірогідні аспекти, які доречно зʼясувати у ході цього дослідження, зокрема, особливості функціонування системи раціоналізованого парламентаризму у двох країнах, наслідки зовнішніх впливів у демократичному транзиті, особливості системи репрезентації політичних інтересів тощо.

Під час заходу

З установчою доповіддю „Державний устрій в дії. Чи може конституція бути лише фасадом?” виступила керівниця проєкту, професор Аґнєшка Дудзінська. Вона зазначила, що в багатьох країнах спостерігаються ідеологічні зміни, що полягають у підриві універсальності цінностей ліберальної демократії. На сьогодні у Польщі, після кількох років активних суперечок, припинились дебати про необхідність зміни конституції, натомість Україні будуть потрібні радикальні реформи. Шанс на їх оптимальне впровадження в тому числі посилюється з огляду на можливість використання польського досвіду та знання реальних наслідків прийнятих рішень.

Під час засідання

В урочистій презентації проєкту та обговоренні доповіді взяли участь представники Інституту – зав. відділу політичних інститутів та процесів, професор, член-кореспондент НАН України Галина Зеленько, яка представила план реалізації дослідження українськими науковцями та у своєму виступі окреслила специфіку наявної в Україні політичної системи і політичного режиму; провідні наукові співробітники, доктор політичних наук Тетяна Ляшенко та кандидат політичних наук Наталія Кононенко (онлайн).