ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРОЄКТУ „БИКІВНЯ, БАБИН ЯР, БУЧА – МІЖ МАСАКРОЮ ТА ПАМ’ЯТТЮ ПРО НЕЇ”

5 серпня 2024 року відбулася онлайн презентація наукового проєкту „Биківня, Бабин Яр, Буча — між масакрою та пам’яттю про неї”. Проєкт буде зосереджено на дослідженнях про злочини комунізму, нацизму і рашизму в Україні.

Під час презентації нового дослідницького проєкту виступив провідний науковий співробітник відділу етнополітології  нашого Інституту, кандидат історичних наук Анатолій Подольський. У своєму виступі науковець наголосив, що сьогодні важливо не тільки порівняння злочинів трьох диктаторських режимів, але й пояснення їх природи, за яких обставин виникає реальна можливість для здійснення масових вбивств та їх виправдання. У цьому проєкті показано, що можна і варто порівнювати два тоталітарні режими XX ст., не применшуючи пам’яті про жоден з них, а також варто аналізувати рашизм у контексті комунізму і нацизмуА. Подольський також зосередився на історичному контексті злочинів нацистів у Бабиному Яру під час Другої світової війни та німецької окупації України.

Під час події було презентовано сайт, на якому у форматі розповідей про три місця пам’яті у Києві та на його околицях – про поховання у Биківні, Бабиному Яру і Бучі – розкрито злочини трьох окупаційних режимів на території України: комунізму, нацизму, рашизму. Спершу сайт буде доступний українською мовою, незабаром з’являться версії англійською та німецькою мовами.

Під час презентації проєкту також виступили:

Антон Дробович, кандидат філософських наук, Голова Українського інституту національної пам’яті, Ігор Конколевський, професор, директор Центру історичних досліджень Польської академії наук у Берліні, Роман Подкур, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу історії державного терору радянської доби Інституту історії України НАН України, голова Національної комісії з реабілітації, Лариса Якубова, докторка історичних наук, завідувачка відділу історії України 20-30 років ХХ ст. Інституту історії України НАН України, член-кореспондент НАН України, Ірина Озаринська, художниця, перформерка, авторка Мовчазної книги «Трикутник зла: комунізм, нацизм, рашизм», Світлана Ляховець, авторка ідеї й координаторка проєкту, голова ГО Світарта, Тетяна Шептицька, кандидатка філологічних наук, заступниця генерального директора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили», Ігор Бартків, начальник Архівного відділу Бучанської міської ради.

Модерувала дискусію Надія Гончаренко, старший науковий співробітник Інституту культурології НАМ України.

Під час дискусії 

Під час дискусії були обговорювалися наступні питання:

  • переосмислення тоталітарних режимів у європейській культурі пам’яті, зокрема – включення до неї злочинів комунізму і рашизму;
  • сприйняття комунізму, нацизму і рашизму через призму гуманістичних цінностей;
  • висвітлення та засудження злочинів, вчинених нацистським і комуністичним тоталітарними режимами в Україні, а також злочинів їхніх спадкоємців – рашистів;
  • непокараність зла, як запорука його відтворення у більших масштабах;
  • імена та обличчя вбивць, які думали, що залишаться прихованими;
  • емпатію до жертв, незалежно від давності скоєних проти них злочинів.
    Проєкт реалізується ГО Svitarta за підтримки EVZ Foundation

Партнери проєкту:

  • Український інститут національної пам’яті
  • Zentrum für Historische Forschung Berlin
  • Lietuvos istorijos institutas
  • Галузевий архів Служби безпеки України
  • Меморіальний заповідник «Биківнянські могили»
  • Національний історико-меморіальний заповідник „Бабин Яр”
  • Архівний відділ Бучанської міської ради

Докладніше про проєкт

Відео презентації проєкту