ПУБЛІЧНА ЛЕКЦІЯ У ХОККАЙДОСЬКОМУ УНІВЕРСИТЕТІ

26 жовтня провідний науковий співробітник відділу політичної культури та ідеології Микола Рябчук виголосив доповідь на тему „Повернення геополітики? Російська війна в Україні й перспективи нового світового ладу” у Славістичному дослідницькому центрі Хоккайдоського університету (м. Саппоро, Японія).

На його думку, неспровокована російська агресія – це надзвичайно серйозний виклик не лише для України як головної жертви брутального російського нападу, а й для всієї світової політики та економіки, міжнародного права, інституцій та підставових ліберально-демократичних цінностей і засад. Архаїчна концепція „геополітики”, інкорпорована у Росії до імперської ідеології й некритично засвоєна багатьма західними „політичними реалістами”, традиційно перебільшує роль „твердої сили”, яка буцімто надає окремим націям ексклюзивні права й упривілейовує їхні „спеціальні інтереси” на міжнародній арені, й ігнорує натомість „м’яку силу” альтернативних концептів – свободи, гідності, суверенітету, хоча сама вона мобілізує малі й буцімто „неісторичні” нації до опору, захищає їхню суб’єктність й відвертає від ролі пішаків на геополітичній шахівниці.

Микола Рябчук

Україна наочно підтверджує мобілізаційну спроможність цієї м’якої сили та її ефективність у національно-визвольній, антиколоніальній війні з набагато сильнішим противником. Від перемоги України у цій війні великою мірою залежатиме новий світовий лад, так само як і великий світовий нелад цілком може стати наслідком української поразки.