„УКРАЇНА В ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ТА СВІТОВІЙ ІСТОРІЇ: СУЧАСНИЙ НАУКОВИЙ ТА ОСВІТНІЙ ДИСКУРС”

В Українському державному університеті імені Михайла Драгоманова відбулася Всеукраїнська (з міжнародною участю) конференція „XIII драгоманівські читання:  „Україна в європейській та світовій історії: сучасний науковий та освітній дискурс”. У цей день професорсько-викладацький склад та студентство факультету зібралися задля спільної мети – реалізації наукової діяльності, що так важливо, особливо під час війни.

До участі в роботі конференції долучилися науковці Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України – головний науковий співробітник відділу теорії та історії політичної науки, доктор історичних наук, професор Юрій Шаповал та  провідний науковий співробітник відділу етнополітології кандидат історичних наук Анатолій Подольський.

Виступає Анатолій Подольський

Анатолій Подольський виступив на пленарному засіданні конференції з доповіддю „Пам’ять про жертви Другої світової війни як зброя проти російської агресії (на прикладі вивчення історії Голокосту в Україні)”. У своїй доповіді науковець акцентував на тому, що за роки державної суверенності України, громадянське суспільство разом з державними інституціями повільно, але поступово створили культуру пам’яті про українських євреїв, жертв Голокосту. Це і меморіальні місця, вшанування пам’яті жертв масових вбивств, вчинених нацистами на нашій землі, це музейні експозиції, освітня і наукова робота. Загалом, сьогодні на теренах сучасної України дослідниками визначено близько 2000 місць масових поховань українських євреїв, що були вбиті нацистською окупаційною владою у 1941–1944 роках. Не менше ніж 1300 з цих місць саме за період суверенності України облаштовані, встановлені пам’ятні знаки, меморіали тощо. Все те, що неможливо було уявити в часи комуністичної диктатури на наших теренах. А диктаторський, тоталітарний режим сучасної росії  логічним і жахливим продовженням сталінського комуністичного режиму, який як і його злочинні попередники є за своєю суттю антиукраїнським і антисемітським, а, загалом, просто ксенофобським. На початку повномасштабної війни це було яскраво продемонстровано самими російськими агресорами, коли протягом березня 2022 року російські ракети руйнували меморіали жертвам Голокосту. Таким чином, російські загарбники і окупанти руйнують українську культуру пам’яті про жертви Голокосту, що була з повагою та дбайливо створена саме в роки незалежності, після падіння комуністичного режиму. Тим самим сьогоднішня російська злочинна влада і таке ж злочинне російське суспільство демонструє свою відверту українофобію та антисемітизм, продовжуючи найгірші традиції сталінізму.

Під час роботи конференції

На пленарному засіданні були також проголошені наукові доповіді Даріуша Рогута (Польща), Олександра Лисенка, Дмітрія Фролова (Фінляндія), Карена Нікіфорова, Михайла Журби, Андрія Бульвінського. Доповіді інших спікерів будуть опубліковані в онлайн-збірнику матеріалів конференції.

Програма конференції

Відеозапис доповідей конференції