XVII УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКІ ЗУСТРІЧІ „25 РОКІВ У НАТО – 20 РОКІВ У ЄС: ДОСВІД ПОЛЬЩІ, УРОКИ ДЛЯ УКРАЇНИ”

19–22 вересня 2024 року у м. Яремче відбулися ХVІІ українсько-польські зустрічі. Традиційний науковий форум, який об’єднує українських та польських дослідників, працював у форматі семи дискусійних панелей. Участь у заході взяли понад 120 фахівців: дипломати, викладачі, науковці, журналісти, політичні експерти, громадські активісти з України та Польщі.

Вітаючи учасників зібрання від імені одного з організаторів заходу, директор Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, доктор історичних наук, професор, академік НАН України Олег Рафальський наголосив на тому, що нинішня зустріч відбувається у виключно складний і відповідальний момент розвитку міжнародних відносин, адже повномасштабна російсько-українська війна стала геополітичним викликом для усієї цивілізованої спільноти. Відбувається загальне зниження індексу глобальної демократії та кількісне зростання країн глобального півдня, що стали на шлях авторитарного політичного розвитку. Відтак, у сучасному українсько-польському сусідстві ми бачимо не лише спільність історичної долі, яка поєднує обидва народи, але й знаходимо важливий стратегічний інтерес, оскільки російський авторитарний режим прагне відновити євроазійську імперію. Він це робить не тільки через спроби встановити контроль над пострадянськими країнами, але й шляхом відродження впливу на теренах Центрально-Східної Європи. Виходячи з цих обставин, Україна та Польща приречені зміцнювати своє стратегічне партнерство. Водночас в оцінці зусиль Польщі, пов’язаних із підтримкою України, варто відмовитися від сприйняття Польщі як «адвоката інтересів» України. Натомість варто розглядати Польщу як «лобіста українських інтересів» на шляху євроатлантичної інтеграції. Разом Україна та Польща здатні забезпечити формування нової безпекової картини у всій Європі та спільно стати ключовим форпостом захисту демократичних цінностей в умовах формування нового світопорядку.

Виступає Олег Рафальський

Від Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України в роботі наукового заходу взяли участь завідувач відділу політичної культури та ідеології, доктор історичних наук, професор Юрій Ніколаєць, головний науковий співробітник відділу етнополітології, доктор політичних наук, професор Олег Калакура, провідний науковий співробітник відділу політичних інститутів та процесів, кандидат політичних наук Ростислав Балабан.

Співробітники Інституту разом з ректором
Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника:
Ростислав Балабан, Юрій Ніколаєць, Ігор Цепенда, Олег Калакура

Юрій Ніколаєць виступив із доповіддю на секції „Агресія Росії та війна в Україні: досвід і висновки для Польщі та регіону” та наголосив на необхідності підвищення рівня медіаграмотності населення для забезпечення ефективної протидії РФ у інформаційній війні. Доповідач відзначив, що у сучасній війні соціальні мережі еволюціонували від засобу впливу на формування дискурсу про перебіг бойових дій до основного джерела інформації громадян України про війну. Польська сторона має врахувати негативний досвід України, пов’язаний із перетворенням соцмереж (насамперед Telegram) на основне джерело політичних новин, оскільки такі мережі найчастіше використовуються ворогом для поширення дезінформації та дестабілізації ситуації у державі. Юрій Ніколаєць також рекомендував польським колегам вивчати та аналізувати не лише досвід ЗСУ по організації дій на полі бою, а й боротьбу українського громадянського суспільства із ворожими деструктивними впливами в інформаційному просторі.   

 Виступає Юрій Ніколаць

Дискутує Ростислав Балабан

Учасники зустрічей обговорили важливі аспекти двосторонніх взаємин в політико-безпековій, економічній, міжрегіональній (транскордонній) та культурно-гуманітарній сферах у контексті російсько-української війни, а також актуальних геополітичних тенденцій і змін.