XXVII ВСЕСВІТНІЙ КОНГРЕС ПОЛІТИЧНОЇ НАУКИ IPSA

15–19 липня 2023 р. в м. Буенос-Айрес (Аргентина) проходив 27-й Всесвітній конгрес політичної науки IPSA. Тема цьогорічного конгресу „Політика в епоху транскордонних криз: вразливість і стійкість”.

Проблеми сучасного світу в тому, що внутрішня та зовнішня політика країн завжди стикається зі складними транскордонними проблемами, серед яких зміна клімату, кібертероризм, глобальні міграційні потоки, фінансова нестабільність та пандемія COVID-19. До цих проблем ще й додалася війна, яку розвʼязала Росія проти України, а фактично проти всього світу, у витоках якої прагнення Росії змінити правила гри на міжнародній арені, які ґрунтуються на повазі суверенітету та кордонів країн незалежно від розміру їх територій та економічного розвитку. Ці проблеми є транскордонними в тому сенсі, що вони перетинають державні кордони в епоху інтенсивних глобальних зв’язків. Збої в одній частині світу швидко поширюються по всьому світу через високоінтегровані глобальні мережі.

27-й Всесвітній конгрес політичної науки IPSA

На конгресі відмічалося, що транскордонні проблеми виявляють тяжкі наслідки трагедії спільного надбання, оскільки скоординовані глобальні реакції часто неадекватні, а іноді й відсутні. Глобальні колективні дії, які так терміново необхідні для комплексного вирішення транскордонних проблем, виявились відсутніми. Держави стикаються з проблемою впоратися з впливом на громадян і політичні інститути, часто плутаючись через вразливі місця, очевидні на всіх рівнях політичного життя.

Під час Всесвітнього конгресу політичної науки IPSA

У фокусі уваги Конгресу була по суті спроможність держави – як вирішальний фокус з точки зору спільних підходів як державних, так і недержавних суб’єктів для вирішення так званих „злих” проблем в епоху транскордонних криз. Багато урядів відчувають ефект „згуртування навколо прапора” з різким зростанням підтримки після політичних потрясінь через транскордонну проблему (фінансова криза, політичне насильство, стихійне лихо тощо), але ці ефекти є тимчасовими у зв’язку з нормальною політикою через громадян, громадські рухи, політичні партії та лідери неминуче заявляють про себе.

Під час роботи Всесвітнього конгресу політичної науки IPSA

Для того, щоб досліджувати, розуміти та робити внесок у наукові та громадські дебати щодо цих складних транскордонних проблем і можливостей, політична наука потребує концептуальних лінз і теоретичних підходів, які охоплюють традиційні дисциплінарні межі та перетинають соціальні, культурні, економічні, релігійні, етнічні, сексуальні та мовні межі.

Велика увага на Конгресі була приділена російській воєнній агресії проти України. В рамках конгресу відбулося кілька панельних дискусій, присвячених як суспільно-політичній ситуації в Україні, так і характеру політичного режиму в РФ, геополітичній ситуації навколо РФ тощо.

Під час засідання Ради IPSA

Конгрес 2023 року став історичним для IPSA, оскільки у ньому взяли участь найбільша кількість делегатів з моменту заснування асоціації 74 роки тому! На подію зібралося понад 3000 науковців, дослідників, професіоналів і студентів із понад 100 країн. На Конгресі було представлено понад 2800 доповідей у ​​650 панелях, які охоплюють широкий спектр тем і перспектив у сфері політології.

Крім того, учасники мали можливість поспілкуватися з 20 міжнародними експонентами, зокрема з видавцями, асоціаціями, університетами, урядовими організаціями та технологічними компаніями, які продемонструють свої останні публікації, продукти та послуги.

Галина Зеленько серед учасників конгресу

Офіційним представником Асоціації політичної науки України (АПНУ) на конгресі була наша колега – завідувачка відділу політичних інститутів та процесів, професор Галина Зеленько, яка брала участь у виборах керівних органів IPSA.

За результатами виборів від Асоціації політичної науки України до Ради IPSA переобрано президента АПНУ, директора нашого Інституту Олега Рафальського.

Президенткою IPSA обрано Yuko KASUJO (професорка Токійського університету, Японія), Генеральним секретарем Пабло Оньяте (професор університету Валенсії, Іспанія).

Наступний конгрес IPSA відбудеться за два роки у Сеулі (Південна Корея).