„ЗНАТИ І ПАМ’ЯТАТИ”: ДОСЛІДЖЕННЯ ГЕНОЦИДУ РОМІВ У РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
20 вересня 2024 року в Києві відбувся круглий стіл на тему „Знати і пам’ятати: актуальні дослідження та інформаційні продукти про геноцид ромів у роки Другої світової війни”. Захід відбувся за ініціативи Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) і об’єднав представників органів влади, істориків, освітян, культурних діячів та громадські організації для обговорення важливості збереження пам’яті про геноцид ромів і популяризації знань про цю трагедію.
Під час роботи круглого столу з доповіддю „Використання інформаційних ресурсів з історії геноциду ромів України в добу Другої світової війни у науковій та педагогічній діяльності” виступив провідний науковий співробітник відділу етнополітології нашого Інституту, кандидат історичних наук Анатолій Подольський. У своєму виступі науковець зазначив, що в сучасній українській історичній науці тема геноциду ромів знаходиться на маргінесі, на сьогодні у нас є дуже незначна кількість академічних досліджень з цієї проблематики. Проте, ті наукові та освітні видання, що створені українськими вченими й педагогами з історії ромської спільноти України, покликані хоч частково заповнити цю прогалину.
Виступає Анатолій Подольський
Геноцид ромів під час Другої світової війни – одна з найтрагічніших сторінок історії. „Масштаби трагедії не повинні вимірюватися лише статистикою й цифрами. Йдеться про нищення народу, його пам’яті, традицій, культури, національної ідентичності та консолідації. Ми маємо про це говорити та пам’ятати” – наголосив Віктор Войналович, доктор політичних наук, професор, перший заступник Голови ДЕСС.
Виступає Віктор Войналович
Юліан Кондур, представник Ромського жіночого фонду „Чіріклі”, звернув увагу на кризу ромської ідентичності: „Сьогодні роми стикаються з кризою ідентичності, адже ми й самі мало знаємо про свою історію, культуру та мову. Тому важливо створювати нові можливості для взаєморозуміння між ромами й українським суспільством, адже роми проживають в Україні вже понад 500 років”. Він також розповів про ініціативи, спрямовані на популяризацію ромської культури.
Під час круглого столу
Також під час круглого столу виступили з доповідями Антон Дробович, голова Українського інституту національної пам’яті, Роза Тапанова, директорка Національного історико-меморіального заповідника „Бабин Яр”, Олег Пурий, головний спеціаліст Відділу етнополітики ДЕСС, Володимир Яковенко, голова правління ГО „Молодіжна агенція з адвокації ромської культури “АРКА”” та інші.
Учасники круглого столу підкреслили значущість медіапроєктів та освітніх програм, що сприяють вивченню історії геноциду ромів. Віктор Войналович підсумував: „Ми маємо про це говорити і завжди пам’ятати, оскільки, на превеликий жаль, ці тоталітарні практики не завершилися – вони продовжуються, попри жахливі підсумки Другої світової війни. Сучасний неофашизм, в обличчі російського режиму, демонструє не менш моторошні наслідки”.