Цивілізаційний крах Переяславського проекту (Україна і Московія: історія співіснування та ворожнечі) / М. Горєлов, О. Моця, О. Рафальський.

Цивілізаційний крах Переяславського проекту (Україна і Московія: історія співіснування та ворожнечі) / М. Горєлов, О. Моця, О. Рафальський.

Цивілізаційний крах Переяславського проекту (Україна і Московія: історія співіснування та ворожнечі) / М. Горєлов, О. Моця, О. Рафальський. – К. ІПіЕНД ім. І.Ф. Кураса НАН України, 2017. 256 с.
ISBN 978-966-02-8275-9

У 2014 р. виповнилося 360 років з часу укладання в Переяславі (нині Переяслав-Хмельницький) угоди між царським і козацьким урядами, що стало поворотним пунктом у подальших історичних процесах, які впродовж тривалого часу спостерігалися у взаємовідносинах двох народів. Ця подія також вплинула на геополітичну ситуацію як у східноєвропейському регіоні, так і всієї Європи. Нині можна вибудувати різні моделі щодо варіантів, якби склалися подальші долі України та Росії у разі зміни політики Богдана Хмельницького та його спадкоємців після згаданої акції. Але історія не знає умовного способу, і все сталося як сталося. Перипетії у взаємовідносинах, які розпочалися ще у 1654 р., знайшли відображення і у подіях, останнім часом досить трагічних, на початку ХХІ ст. Для істориків, політологів, викладачів та студентів, а також усіх, кого цікавить історія України.

Завантажити повну версію

ЗМІСТ

Вступ

Розділ 1. Передумови угоди

Розділ 2. Переяслав у контексті гетьманської державної політики

Розділ 3. Після Хмельницького: від Виговського до Розумовського

Розділ 4. Козаки та їх нащадки у російському суспільстві

Розділ 5. У пошуках власної цивілізаційної ніші («українська ідея» у ХХ ст.)

Розділ 6. Процес триває. Україна у складі СРСР

Розділ 7. Путінський «руський мир» остаточно закреслює Переяслав

Висновки

Резюме