CЕМІНАР-ШКОЛА „ІСТОРІЯ ГОЛОКОСТУ: ВИВЧЕННЯ, ВИКЛАДАННЯ, ПАМ’ЯТЬ”
З 13 по 17 серпня 2024 року в Києві відбувся щорічний науково-освітній семінар-школа „Історія Голокосту: вивчення, викладання, пам’ять”, організований Українським центром вивчення історії Голокосту у співпраці з Меморіалом „Яд Вашем” (Єрусалим). Учасниками семінару-школи були викладачі історії та суспільних дисциплін навчальних закладів з 13 регіонів країни.
На семінарі-школі з лекціями виступили: провідний науковий співробітник відділу етнополітології нашого Інституту, кандидат історичних наук Анатолій Подольський та завідувач відділу політичної культури та ідеології, доктор історичних наук, професор Юрій Ніколаєць.
Виступає Анатолій Подольський
Анатолій Подольський у своєму занятті на тему „Актуальність навчання про історію Голокосту під час російсько-української війни” звернув увагу на те, що історики, освітяни в Україні нині, з метою розуміння поведінки і злочинів сучасного російського політичного режиму, під час російської агресії проти України мають порівнювати злочини дикторських режимів та тоталітарних ідеологій минулого століття, зокрема сталінського комунізму та гітлерівського націонал-соціалізму. Компаративні студії допоможуть зрозуміти природу країни-агресора, що зараз протистоїть нам і має на меті знищення нашої державності, української культурної та політичної ідентичності. Очевидно, що ненависть до суверенності України, українофобія путінського злочинного режиму беруть свої витоки з тоталітарних ідеологій сторічної давнини.
Юрій Ніколаєць у свої лекції „Злочини нацизму, комунізму та рашизму у сучасному науковому та публіцистичному дискурсі” підкреслив, що злочини фашистів та комуністів закорінені в уявленні про колишню велич держави та перспективи реалізації її геополітичних інтересів, а асиметричне поширення інформації сприяє формуванню уявлень про злочини, їх масштаби та наслідки і є передумовою для розробки практик злочинної поведінки майбутнього. Поява сучасного рашизму, як різновиду фашистської ідеології, пов’язана з масштабним економічним відставанням Російської Федерації від провідних країн світу і прагненням її лідерів забезпечити реалізацію певних економічних інтересів через поширення „руского міра” у тому числі й шляхом ведення бойових дій.
Протягом п’яти днів учасники мали можливість взяти участь в лекціях, дискусіях, тренінгах, обговорити різні аспекти історії Голокосту на теренах України та Європи, політику тоталітарних режимів, українсько-єврейські взаємини в міжвоєнний період та під час Голокосту, особливості ідеології нацистського антисемітизму, міждисциплінарні підходи до історії Голокосту, інші геноциди Другої світової війни та сучасності, питання історичної пам’яті, вплив війни росії проти України на дослідження та пам’ять про Голокост, інші актуальні теми.
Учасники семінару-школи