НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ „ВІЙНА ЗА УКРАЇНУ”

24 травня 2024 року в Національному музеї історії України у Другій світовій війні  відбулася ІІ науково-практична конференція „Війна за Україну: ХХ – ХХІ ст.”.

Директор музею, кандидат історичних наук Юрій Савчук у вступному слові підкреслив важливість реалістичного висвітлення місця і ролі українців в часи не лише Другої світової війни, а й необхідність вивчення історії боротьби проти російської агресії, розпочатої ще у 2014 році й масштабованої у лютому 2022 року. На пленарному засіданні, яке модерував завідувач відділу воєнно-історичних досліджень Інституту історії України НАН України, член-кореспондент НАН України, доктор історичних наук,  професор Олександр Лисенко, було заслухано чотири доповіді.

Серед доповідачів – майор збройних сил України, доктор історичних наук, професор Іван Патриляк. Він виголосив доповідь на тему „Оборона Півдня України: прорахунки і звитяга”. Завідувач сектору генеалогічних та геральдичних досліджень Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук, старший науковий співробітник Валерій Томазов зупинився на проблемах збереження матеріальної та нематеріальної культури надазовських греків в умовах російсько-української війни.

В роботі конференції взяли участь науковці нашого Інституту. Завідувач відділу політичної культури та ідеології, доктор історичних наук, професор Юрій Ніколаєць у доповіді „Використання соціальних мереж у сучасній російсько-українській інформаційній війні” відзначив, що серед причин зростання популярності соціальних мереж як джерела інформації можна назвати зручність та швидкість передачі медіафайлів, відсутність політичної цензури та можливість формування індивідуального інформаційного поля. Водночас доповідач підкреслив вразливість соціальних мереж за умов поширення ворожих інформаційно-психологічних спецоперацій, можливості маніпуляцій у соцмережах із контентом та його джерелами.

Зліва направо: Юрій Шаповал, Іван Патриляк, Юрій Савчук, Олександр Лисенко, Валерій Томазов, Юрій Ніколаєць

Головний науковий співробітник відділу теорії та історії політичної науки нашого Інституту, доктор історичних наук, професор Юрій Шаповал проаналізував оцінки початкового етапу Другої світової війни, що їх давав кінорежисер і письменник Олександр Довженко. Доповідь була базована на раніше секретних матеріалах радянських спецслужб. Матеріали перманентного стеження за Довженком яскраво підкреслюють його нонконформістські настрої й переживання, додають чимало нових штрихів до змалювання реалістичного портрета батька українського кінематографа в добу воєнних пертурбацій.

Конференція транслювалася і була записана для представлення у соціальних мережах